И след изборите партиите продължават с предизборната реторика. Не потърсиха мостове, вместо да се успокоят, се втвърдиха. Засега се очертава да гледаме по много от предишното Народно събрание.
Политическите партии не приемат отговорността за управлението. Политическият егоизъм води към фрагментирането и задълбочаване на противоречията.
Май се нуждаем от нов политически елит.
Това констатира политологът д-р Иван Начев в коментар пред БНР-Радио София:
"По (не)избора на председател на парламента можем да съдим каква ще е работата нататък."
Според Начев първата по вот политическа формация трябва да подхожда не от позицията, че е най-голяма и силна, а че има най-многочислено представителство.
"От последния пълен мандат имаме много политически играчи, но никой не може да задържи властта. Доверието ерозира, защото липсва отговорност и способност на първия за сътрудничество. Това дава поле и занапред за изява на нови политически авантюристи.
Вече и наивно е да се мисли, че една партия ще може да постигне достатъчно мнозинство, дори и в коалиция само с един политически партньор."
Начев отбеляза, че всички парламентарни сили в момента се самоопределят според отношението си към Делян Пеевски. Но той засега е незаобиколим фактор.
Наблюдават се заплахи, нагнетяване на напрежението. Това е условие за нападки не само между политически сили, а и към институции.
"В такава ситуация или ще се появи друг политически проект, който да припознаем като наш, или ще продължим с фрагментацията, която не вещае добър край. Ще продължаваме да наблюдаваме опити за противопоставяне, включително и с организирани протести.
Тук МВР и прокуратурата могат да докажат своята независимост, но това засега не се вижда", смята още политологът.
Бързането с избор на главен прокурор като че цели именно това - да се избере удобен прокурор и да не може да се развиват демократичните процеси в страната.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..