Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.
Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.
"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.
Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.
Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.
Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.
Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.
"Завършила съм архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."
Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.
Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.
"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."
Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.
Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..