Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.
Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.
"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.
Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.
Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.
Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.
Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.
"Завършила съм архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."
Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.
Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.
"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."
Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.
Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..