Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бах срещу стената – 35 години по-късно с проф. Анатоли Кръстев

Снимка: culturecenter-su.org

Има един момент от падането на Берлинската стена през ноември 1989 г., който е особено затрогващ и символичен – моментът, в който знаменитият руски виолончелист Мстислав Ростропович изпълнява сюитите за соло виолончело на Йохан Себастиан Бах.

Историята разказва, че той е в Париж, когато чува, че стената бива разрушавана, спонтанно се качва на самолета за Берлин, отива до стената, застава сред отломките до „Чекпойнт Чарли“ и започва да свири Бах. Около него се събират хора, музиката се носи като символ на свободата, великото музикално наследство на Европа трепти във въздуха, а кадрите обикалят света.

Тази вечер, на същата тази дата 35 години по-късно, в 19 часа музиката на великия немски композитор ще прозвучи в София пред парче от Берлинската стена в изпълнение на изтъкнатият български виолончелист Анатоли Кръстев. Една отворена покана към всички софиянци, българи, европейци и граждани на света да си припомнят и съпреживеят онзи момент на свобода, надежда и духовна връзка между различни държави и култури.
Събитието е част от фестивала за европейска солидарност „Стени“.

"Към мен се обърнаха проф. Александър Кьосев и поетът Кирил Василев и дори и не помислих да откажа. Идеята много ме ентусиазира. Името на Ростропович е респектиращо. Аз си спомних за много неща от неговия живот, които го принудиха навремето на напусне Съветския съюз, и то по начина, по който ставаше всичко тогава – той и съпругата му Галина Вишневская бяха психически малтретирани, концертите му биваха отменяни буквално минути преди началото, когато той вече е бил облечен и готова за сцената" – разказа за БНР-Радио София проф. Анатоли Кръстев. Той самият се е опитал да се срещне с Ростропович, когато е в Москва през 1971-ва, но тогава Ростропович вече е напуснал Московската консерватория.
"Това става след историята с „Архипелага Гулаг“ на Солженицин. Това са все истории, които отекват и днес. Целият този абсурд, на който бяхме подложени."

Чуйте цялото интервю на Лили Големинова с проф. Анатоли Кръстев и ще научите как той е преминал стената (докато още си е била издигната) и след това… се е върнал обратно; за това как виолончелото респектира околните; защо Ростропович е можел да свири на този студ в онзи ноември, за въпросите и отговорите между него и Ойстрах и още много от предисторията на това, което се случило тогава и ще бъде припомнено днес с универсалния език на музиката.

  • Анатоли Кръстев завършва Консерваторията в Тунис при Гвидо Еврайт и Националната музикална академия в София  в класа на проф. Велко Карастоянов ). Специализира при Андре Навара и Янош Щаркер. От 1972 година преподава в Музикалната академия, където е професор.
    Негови възпитаници са концертиращи виолончелисти, концертмайстори  и оркестранти в престижни оркестри, както и преподаватели във висши музикални училища и университети по света. Изнася майсторски класове във Франция, Англия, Белгия, САЩ, Корея, Гърция, Португалия, Бразилия и др. Той е почетен президент на Академията за млади таланти в Марсилия, член е на жури в редица международни конкурси.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..

публикувано на 06.02.25 в 16:05

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..

публикувано на 06.02.25 в 15:49
Никул Георгиев

Романтичен концерт под звездите ще има за трета поредна година

За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..

публикувано на 06.02.25 в 15:32