Популярността на слънчевите панели като енергийно ефективен източник става все по-голяма. В момента най-голям е интересът от страна на частния бизнес, защото при етажната собственост, в сграда с много жилища например, е по трудно да се извърви процедурата (нужно е съгласие на всички съкооператори) и после да се приспадне разхода за сметките, защото потреблението е различно.
При бизнеса инсталирането става сравнително бързо, а инвестицията се възвръща за 5 до 7 години, отбеляза пред БНР-Радио София Чавдар Петков, който се занимава с обследване и инсталиране на фотоволтаични системи.
При къщи също е по-лесно да се предприеме подобна стъпка. Съществуват и програми за подпомагане, но процедурите по одобряване са бавни.
Покривите обикновено са изчислени да издържат достатъчно тежест, така че инсталация с натоварване 20кг/кв.м. не е проблем.
Петков даде и ориентировъчна формула за инвестицията: Ако имаш 10 киловатова инсталация за около 20 хиляди лева (10 000 евро), ще произвеждаш 10 мегавата на година. Производителите на инверторите правят и батерии. Добре е да се използва съответната марка батерии, посъветва експертът.
Според Чавдар Петков е хубаво още преди построяването, сградата да бъде проектирана за подобни инсталации, включително и за вертикални панели.
"Хубавото на тази инвестиция е, че слънцето изгрява всяка сутрин", усмихна се той.
В досегашната си практика няма случай панел да бъде счупен от градушка, дори и от топчета за голф.
И все пак, както всяка друга инвестиция, и тази е добре да бъде застрахована.
Принципно, панелите имат поне около 30 години живот, толкова им е гаранцията.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..