Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоволтаиците като инвестиция, която си заслужава

Вложените средства се възвръщат за 5-7 години

Снимка: 4suns.info

Популярността на слънчевите панели като енергийно ефективен източник става все по-голяма. В момента най-голям е интересът от страна на частния бизнес, защото при етажната собственост, в сграда с много жилища например, е по трудно да се извърви процедурата (нужно е съгласие на всички съкооператори) и после да се приспадне разхода за сметките, защото потреблението е различно.

При бизнеса инсталирането става сравнително бързо, а инвестицията се възвръща за 5 до 7 години, отбеляза пред БНР-Радио София Чавдар Петков, който се занимава с обследване и инсталиране на фотоволтаични системи.

При къщи също е по-лесно да се предприеме подобна стъпка. Съществуват и програми за подпомагане, но процедурите по одобряване са бавни.

Покривите обикновено са изчислени да издържат достатъчно тежест, така че инсталация с натоварване 20кг/кв.м. не е проблем.

Чавдар Петков    /   Снимка: Александра Илиева

Петков даде и ориентировъчна формула за инвестицията: Ако имаш 10 киловатова инсталация за около 20 хиляди лева (10 000 евро), ще произвеждаш 10 мегавата на година. Производителите на инверторите правят и батерии. Добре е да се използва съответната марка батерии, посъветва експертът.

Според Чавдар Петков е хубаво още преди построяването, сградата да бъде проектирана за подобни инсталации, включително и за вертикални панели.

"Хубавото на тази инвестиция е, че слънцето изгрява всяка сутрин", усмихна се той.

В досегашната си практика няма случай панел да бъде счупен от градушка, дори и от топчета за голф.

И все пак, както всяка друга инвестиция, и тази е добре да бъде застрахована.

Принципно, панелите имат поне около 30 години живот, толкова им е гаранцията.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дойчин Неновски обиколил приютите за 4-ноги преди да оглави "Екоравновесие"

За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..

публикувано на 07.04.25 в 16:55

Форум за "Д-р Изкуствен интелект" в Световния ден на здравето

Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в  иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...

публикувано на 07.04.25 в 16:14
Владимир Иванов

За година великденската трапеза е поскъпнала с по-малко от 10%

" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят  продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..

публикувано на 07.04.25 в 15:16

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега!"

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..

публикувано на 07.04.25 в 15:01

Как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят

Най-новата книга на Ан Апълбаум , носител на наградата “Пулицър“ - “Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“ , е алармиращ анализ за това как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят, и как ние трябва да се обединим, за да им противодействаме. Днес автокрациите се управляват не от един..

публикувано на 07.04.25 в 14:07