Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Системата за разделно събиране на отпадъци не достига до всеки жител на страната

Снимка: Столична община
Данните за отпадъците в България са крайно ненадеждни. Това, което е сигурно, е, че твърде много отпадъци отиват за депониране и твърде малко отпадъци се рециклират, казва Евгения Ташева от Екип "Нулеви отпадъци“ към Екологично сдружение "За земята“.

“Този проблем дойде на нашето внимание преди около пет години, когато излезе един доклад на експертен екип от Световната банка, поръчан от Министерството на финансите, който трябваше да оцени ефективността на разходите за управление на битовите отпадъци в България”, посочва Ташева.

В този доклад експертите вече са установили, че явно има разминавания между това, което се докладва към Националния статистически институт и това, което разбираме от организациите, които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци. 

Оказва се, че има доста сериозно разминаване на тези числа и тази констатация е потвърдена от доклад на Сметната палата от 2021 г., който специално разглежда управлението на пластмасови опаковки в България и причината за това не е случайна. Точно от 2021 г. страната ни, както всички членки на Европейския съюз, започна да плаща нов данък към ЕС за нерециклираните пластмасови опаковки.       
Евгения Ташева
Механизмът за промяна в данните идва от обема на регистрираните пластмасови опаковки (който вероятно е занижен) и така се повишава процентът на рециклираните опаковки.

“Всеки път, когато си купуваме нещо опаковано от магазина, в цената, която ние плащаме като потребители, е включена една непрозрачна и неясна за нас продуктова еко такса, която се събира от тези организации (които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци), за да могат те да осигурят инфраструктурата за разделното събиране и рециклиране на тези опаковки.

Ние като потребители не знам каква е съдбата на тези отпадъци, най-малкото защото няма до всяка една точка с контейнери за смесени битови отпадъци, няма и такива за разделно, а тяхната гъстота е много по-рядка и това ги прави недостъпни, т.е. системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки, далеч не достига до всеки жител на страната. Да не говорим за малките населени места, села и общини. Това е проблемът, защото тези хора никога нямат възможността да рециклират”, коментира тя.

Още по темата за неверните данни, както и какви трябва да бъдат изискванията за рециклиране - чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13