Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов.
"Водим се джаз трио, защото форматът е стандартен – пиано, бас, барабани, въпреки че баскитарата не е толкова често срещана в джаз триата. Музиката, която правим не е точно джаз, въпреки че джазът малко отива в тази посока, в Европа, специално. Близо сме, но не сме точно там, централно, в представите за джаз“, посочи той.
В музиката им се долавят и фолклорни мотиви, по-ясно изразени в първия албум.
Барабанистът Юрий Шеве е от германски произход. “А иначе триото беше още по-интернационално в началото, защото имахме басист от Антилските острови – огромен черен басист, който беше душата на триото“, допълва Момчил Атанасов, разказвайки историята.
Запознават се в Музикалната консерватория в Ротердам, където учат в различни департаменти и тримата. Излизат заедно, чисто приятелски, но с течение на времето от разговорите им се разбира, че си допадат и музикално. Рей се оказва дълго търсеният барабанист, доведен в групата от Юрий. Започват супер интензивна работа, свирейки песни от първия албум, след което прекъсват, Рей се прибира на Антилските острови. След седем години се събират отново, Юрий живее в Хамбург, има семейство и две деца.
„Той живееше в Хамбург, а ние навсякъде и беше трудна чисто организационната част, не беше въпрос дали ще се случи, а кога. Трябваше ни сериозен басист и така се появи Хриси“, разкри Момчил Атанасов.
Басистът Християна Вълкова се определя като “музикант, който бори себе си“.
"Още от малка исках да пея, но за да стигна до 8 клас, където вече можехме да запишем “пеене“, трябваше да свиря и на някакъв инструмент, да уча солфеж през годините…Като малка имах интерес към контрабаса от братовчедите ми, които също са басисти. Бас китарата винаги ми е била интересен инструмент, но не съм си представяла, че аз ще я хвана“, разказва Хриси. С Андрония Попова, нейната учителка по пеене остават често след часовете и слушат различна музика. От нея получава насърчение да обърне внимание на бас китарата.
„Дълги години след това ставах свидетел как Момчил търси басист и се опитва да се сработи, но му отказвах, защото не бях свирила, продължи разказа си тя. Въпреки това той я склонява с едно изречение: “От толкова години ми отказваш, а можеше да си се научила“.
„Реших, че е време да хвана бас китарата и да го направя. Намирам свобода в този инструмент и по-скоро намирам себе си“, разказва Християна Вълкова.
“Историята на парчето "Flow“ е много интересна. Вкъщи винаги когато свиря, пускам програмата да записва. Понякога ми идва някаква идея, която веднага изчезва. Никога не мога да повторя едно към едно изсвиреното, но като го имам на запис мога да спра и да го чуя“, разказва Момчил Атанасов.
Вдъхновен и освежен след пътуване из Норвегия, изсвирва пиесата на един дъх. Хриси измисля мелодичната линия на баса в парчето.
"Всъщност мелодията е в баса. Има точно Flow между мелодията в баса и мелодията в пианото, всъщност, те се преплитат, понякога има две паралелни мелодии“, допълва той.
Така Open Source Trio записва пиесата "Flow" непосредствено преди издаването на своя трети албум.
“Много е важно за нас, чисто музикално да изразяваме тотално това, което искаме", казват те.
Можете да намерите тяхната музика в стрийминг платформите и в социалните мрежи.
Чуйте разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..