САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35%. Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан.
Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия.
"Европа се превръща в място, където богати азиатци и американци могат да харчат парите си в красиви кафенета. Но няма повод за оптимизъм по отношение на европейското производство през следващите години."
Според експерта, последният ръст в света на криптовалутите има свое обяснение.
Досега те никога не са реагирали толкова драстично след избори, както след последните президентски в САЩ.
По време на кампанията си Доналд Тръмп посети едно от най-големите събитията за криптовалути там и обяви, че той е про биткойн.
Демократите са повече за регулации по този тип активи.
"Като цяло американските акции, американските пазари изригнаха за много кратко време, защото инвеститорите за оптимистично настроени спрямо бизнеса, биткойн и някои други криптовалути. Засега бързата реакция се дължи на обещанията на Тръмп, но да видим какво ще стане."
Захариев смята, че може да се очаква американското правителство да припознае биткойн като легитимен актив. Това вече ще промени играта за много инвеститори, ще се пренесе по някакъв начин и в останалия западен свят.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..