“Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на времето изискванията се променят. В момента критериите за енергийна ефективност са значително по-високи”, казва инж. Росен Цеков - преподавател в Катедра “Топлинна и хладилна техника” в Техническия университет.
Една сграда е енергийно ефективна, когато отговаря на съвременните изисквания за това. Тези изисквания са нормативно определени. Тези сгради трябва да осигуряват необходимия топлинен комфорт при ниски разходи на енергия (това се определя от категорията на сградата) и дали тя изпълнява изискванията за енергийна ефективност.
Доц. Цеков подчерта, че трябва да се прави разлика между икономия на енергия и енергийна ефективност. “Защото не сме енергийно ефективни, ако стоим на студено и спестяваме енергия, а когато се чувстваме добре, имаме необходимия топлинен комфорт и това е при ниски разходи за енергия”.
При купуване на ново жилище трябва да се обърне внимание на цялата сграда като съвкупност от предприети действия, свързани с енергийната ефективност, съветва той - както и да се изисква, ако има такъв, сертификат за съответните енергийни характеристики.
Според него, ако не се направи изолация и не се смени дограмата на цялата сграда, не може да се говори за истинска енергийна ефективност. Точно това дава предимство на новото строителство, защото при него още при строежа са заложени новите изисквания за енергийна ефективност на сградата.
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..
Една от премиерните дати за спектакъла съвпада и с 80-ия рожден ден на Младежки театър "Николай Бинев". От екипа споделят, че за този юбилей подготвят още много премиерни заглавия и дори ще открият нова куклена сцена с името "В лунната стая". Повече за "Вълшебната флейта" на сцената на Младежкия театър чуйте в звуковия файл.
От няколко дни София разполага с ново театрално пространство - ThetroArt. Намира се в самото сърце на столицата, на ул. "Шипка“ и разполага с 270 места. Зад проекта стои Александър Пеновски, който заедно с екипа си, решава това да бъде новото театрално пространство в София. "На 19 януари направихме откриването с "Не те познавам вече“ и установих, че..