За да бъде една сграда пасивна, това означава, че тя няма нужда от ефективно отопление. Това е международен стандарт, който е разпространен по цял свят, но в България няма пасивни сгради, коментира пред Радио София архитект Веселин Веселинов, който е сертифициран дизайнер на пасивни сгради.
"Заражда се в Германия като социално решение, свързано с темата за енергийна ефективност и това е най-високият стандарт за енергийна ефективност. Сградата няма нужда от активно отопление, тя се отоплява на пасивен принцип. Тя е много добре топлоизолирана, използваната дограма е с много високо качество. В нея се използват пасивните печалби, които са основно слънчеви през зимните месеци, а през летните месеци сградата се пази да не прегрява", обясни арх. Веселинов.
Той добави, че към 2020 г. България е на първо място в Европейския съюз по процент на енергийно бедни граждани. По думите му, повишаването на енергийната ефективност е главното решение за преодоляването на този казус.
"Имаме данни към 1 януари 2023 г., че броят на жилищата в България е близо 4,3 млн., той расте, оттогава се е увеличил значително, като близо 50% от тях са многоапартаментни жилищни блокове и респективно голям процент от тях подлежат на реновация. За повечето от тези сгради можем да кажем, че дори това е спешна стъпка", посочи архитект Веселин Веселинов.
Първата Наредба за енергийна ефективност в България е приета през 2000 г. и в експлоатация са въведени под 10% от жилищните сгради, добави той.
"В началото на тази година влезе една актуализация за Наредбата за енергийна ефективност. Вече всички сгради са с характеристики близки до нулеви енергийни сгради – клас А за нови сгради и клас Б са реновирани, т.е. имаме значително подобряване в локалната административна наредба", каза архитект Веселин Веселинов.
Как сами да направим топлоизолация на дома си и кои са най-ефективните методи за отопление, чуйте в репортажа на Ана Попова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..