За да бъде една сграда пасивна, това означава, че тя няма нужда от ефективно отопление. Това е международен стандарт, който е разпространен по цял свят, но в България няма пасивни сгради, коментира пред Радио София архитект Веселин Веселинов, който е сертифициран дизайнер на пасивни сгради.
"Заражда се в Германия като социално решение, свързано с темата за енергийна ефективност и това е най-високият стандарт за енергийна ефективност. Сградата няма нужда от активно отопление, тя се отоплява на пасивен принцип. Тя е много добре топлоизолирана, използваната дограма е с много високо качество. В нея се използват пасивните печалби, които са основно слънчеви през зимните месеци, а през летните месеци сградата се пази да не прегрява", обясни арх. Веселинов.
Той добави, че към 2020 г. България е на първо място в Европейския съюз по процент на енергийно бедни граждани. По думите му, повишаването на енергийната ефективност е главното решение за преодоляването на този казус.
"Имаме данни към 1 януари 2023 г., че броят на жилищата в България е близо 4,3 млн., той расте, оттогава се е увеличил значително, като близо 50% от тях са многоапартаментни жилищни блокове и респективно голям процент от тях подлежат на реновация. За повечето от тези сгради можем да кажем, че дори това е спешна стъпка", посочи архитект Веселин Веселинов.
Първата Наредба за енергийна ефективност в България е приета през 2000 г. и в експлоатация са въведени под 10% от жилищните сгради, добави той.
"В началото на тази година влезе една актуализация за Наредбата за енергийна ефективност. Вече всички сгради са с характеристики близки до нулеви енергийни сгради – клас А за нови сгради и клас Б са реновирани, т.е. имаме значително подобряване в локалната административна наредба", каза архитект Веселин Веселинов.
Как сами да направим топлоизолация на дома си и кои са най-ефективните методи за отопление, чуйте в репортажа на Ана Попова.
"Градски детектив" е документален подкаст за градски истории - архитектура, културна история, митове и легенди. Една от водещите на подкаста е Ана Благова - продуцент, журналист и един от организаторите на инициативата “Стени” на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и на “Прочети София”, с което се обръща внимание на факта, че преди 35 години..
Фестивалът "Киномания" вече започна и ще продължи до 1 декември. Кои са темите и дебатите, които създателите на филмите адресират през киноизкуството е темата, която обсъдихме в "Радиокафе". За съжаление понякога изкуството се използва и от недоброжелатели, които се опитват да изкарат нечестни пари на гърба на създателите на "Киномания". Пред Радио..
УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" има строго регламентиран ред, по който сортира и предава за изхвърляне и депониране различните видове отпадък. Това посочват от болницата, след като Столичната община съобщи, че ще сезира ДАНС и СДВР за нерегламентираното изхвърляне на опасни болнични отпадъци , а кметът Васил Терзиев издаде нареждане заводът за преработка..
Рождественският или Коледният пост, е един от трите големи пости в православния календар. Той също е 40-дневен, но не е така строг като Великия и Богородичния пост. Утвърждаването на 40-дневния пост е свързано с 25 декември, на който се чества Рождеството на Господ Иисус Христос. Това е станало сравнително късно - през XII век. Преди Коледа..
"Пътна полиция" ще глобява от днес шофьорите, които не са сменили летните гуми на автомобилите си със зимни. При проверките, които са част от започналата акция "Зима", ще се следи за техническата изправност на колите и на осветителните им системи. Ще бъдат измервани протекторите на гумите. По закон от 15 ноември до 1 март автомобилите..
Днес, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Предимно облачно, все още на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи през по-голямата част от деня в Централна и Източна България, съобщиха от НИМХ. Ще духа умерен, в западната част..
В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..