Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството като възможност за обяснение на промяната от 10 ноември 1989 г.

Жерналистката Ани Благова
Снимка: Христина Иванова

"Градски детектив" е документален подкаст за градски истории - архитектура, културна история, митове и легенди. Една от водещите на подкаста е Ана Благова - продуцент, журналист и един от организаторите на инициативата “Стени” на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и на “Прочети София”, с което се обръща внимание на факта, че преди 35 години Източна Европа започна да се променя, след падането на Берлинската стена.  

Ани избира изкуството като възможност да третира темата за промяната, дошла на 10 ноември 1989 г. “Научих за изложбата “11.11.1989”. Това е една изложба, състояла се в Благоевград и е втора изложба със сходно име.

Предната се е казвала “11.11.1988”, т.е. датата е избрана абсолютно произволно и както ми каза организаторът на тази изложба Александър Стоицов: “Избрахме го, защото не искахме да имаме традиционно заглавие”, разказва Ани Благова.

Историята на тази изложба става и първи епизод от сериала към подкаста, който също носи името “11.11.1989”. “В тези епизоди сме търсили по-скоро едно усещане как хората са се чувствали в определен момент”, казва тя и обяснява, че това е опит да се обясни т.нар.“перестройка” (преустройството), което Михаил Горбачов, се опитва да направи по това време, като се опита да отвори за някаква форма на демократизъм Съветския съюз.

Есенното издание на инициативата “Литературни срещи” среща столичани с журналиста Михаел Зигер - собственик на опозиционната телевизия “Дождь”, която вече не съществува в Русия, а Зигер живее в Берлин и в САЩ.

“Самото събитие стана съпричастно на първото издание на Фестивала за европейска солидарност под надслов “Стени”, посветено именно на годишнината от падането на стената. Всъщност това е една инициатива, организирана от Културния център на Софийския университет и Центърът за четене и култура.

Този фестивал започна още през октомври с представянето на книга на украинец, историк и изследовател, живеещ в САЩ Серхий Плохий и ще продължи до края на декември, допълни Ана Благова.


Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45