В разговор за съвременно изкуство в предаването “Радиокафе“ гостуваха Боряна Джикова, Арън Рот, Георги Петров.
Невидим мост между България и Франция очертахме в ефира на “Радиокафе“ с новината за покана за организиране на изложби от Центъра за съвременно изкуство в град Динлебан.
Тя ще бъде открита в центъра на историческия град, където са разположени 20 затворени магазина, в резултат на фалита на малкия бизнес в града. Български художници бяха поканени да осъществят свои изложби в изоставените пространства.
По време на своя престой в резиденция в града, художниците трябва да създадат проекти, които са обвързани със средата и спецификата на града, както и с общностите, които живеят там, които да превърнат магазините в механизми за създаване на въображение, като част от градската среда, която оформя ежедневието и ни повлиява дори на подсъзнателно ниво.
Галерия с нова локация ще отвори врати и у нас, на Женския пазар.
Според изкуствоведа Боряна Джикова, това е предизвикателство, свързано с медиацията на културния процес и на изкуството генерално.
"Начинът, по който ние ще обясним изкуството на хората от пазара, начина по който те биха реагирали, доста дълго си мислех какво трябва да съдържа тази първа изложба, за да бъде четима от всички, или поне да има един културен продукт“, посочи тя. По думите ѝ, изкуството не може да бъде разбрано от всички и всички да мислят, че е стойностно.
"Но все пак ми се искаше да има нещо, в което абсолютно всички хора на пазара да се припознаят", добави Джикова.
Първата организирана групова изложба се открива тази вечер в 18.00 часа. Тя е с тема “Пазар на желанията“. Ще представи живопис, скулптура, керамика, както и по-абстрактни неща. Тя е свързана с пазара в по-широк и в по-тесен смисъл, като част от художниците направиха работи, свързани с конкретните им изживявания на Женския пазар.
„Всички хора от пазара и околността бяха изключително дружелюбни и дойдоха да се запознаят с нас. Естествено реакциите бяха разнопосочни. По-скоро съвременните форми на изкуство, които сме свикнали да показваме не са съвсем конвенционално разпознати на тази локация, затова за мен беше важно да имаме живопис в първата изложба, която ще бъде на Стефания Батоева“, коментира Боряна Джикова. Тя разкри, че има енергия, която може да се усети на Женския пазар, свързана с неговото обогатяване с различни видове дейности, не само търговска.
“Може би ще бъде предизвикателство в контекста на това как представяме това изкуство, но смятам, че локацията наистина е богата и интересна. Все пак, това е стара София“, изтъкна тя.
За груповата изложба “Пазар на желанията“, която ще обогати и преобрази визията на Женския пазар, разказа и Алън Рот.
„Идеята е да разкажем за нашите желания, идеи и мечти, да свържем изкуството с пазара, предметите, които ползваме и реалността там“, посочи той. Изложбата е колаборация с лондонска галерия, която също открива пространство на Женския пазар.
Чуйте повече от разговора в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..