Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”:
Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации, магистър по богословие и история. В момента Светлана довършва работата си по новооткритите османски данъчни регистри за Копривщица (известни, като нюфюс и теметтуат дефтери) от 30-те и 40-те години на XIX век. Нейният анализ предстои да бъде издаден под формата на книга до края на годината.
След това проследяваме периода на Любен Каравелов в Руската империя и влиянието на местните среди върху българския възрожденец. На това време е посветен докладът на доцент доктор Кристияна Симеонова от Института за български език при Българска академия на науките.
След 1869 година Каравелов се установява в Румъния, където започва своята активна издателска дейност. За публицистиката на изключителния българин на страниците на вестниците “Свобода” и “Независимост” научаваме от Валерия Йорданова и Ренета Константинова - библиограф - експерти от Регионална библиотека “Любен Каравелов” в Русе.
Ето и втората част:
Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с дейността на Любен Каравелов по издаването на списание “Знание”. В кратко време то се превръща в културен и обществен феномен на високото Възраждане у нас.
От доцент доктор Светла Атанасова от Регионален исторически музей град Велико Търново научаваме за новите щрихи към историята на типографията на Каравелов в старопрестолния град.
В поредицата “Историята оживява” ви предлагаме и един любопитен анализ. Това е коментар от доцент доктор Пламен Божинов от Института за исторически изследвания при Българска академия на науките. Той изследва проблема за взаимодействието между култура, църква и революция в Българското Възраждане в научните трудове на именития историк професор Крумка Шарова.
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..
Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата toyp.jci.bg...
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..
Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..