Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според Годишния анализ на дарителството в страната

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

11% ръст на даренията в България през 2023 г., в сравнение с 2022 г., сочат данните на Български дарителски форум

Снимка: Български дарителски форум

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година.

С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от общия обем дарения. Бизнесът е направил дарения в размер на 66 345 572 лева, а средствата от фондациите възлизат на 45 176 137 лева. Даренията от физически лица са на стойност 26 052 632 лева, което е ръст от 40% в  сравнение с 2022 г.

Дарените средства през 2023 г. бележат ръст, без да са били налице големи кризи в страната, които да провокират отражение в обществото, каза пред Радио София Теодора Бакърджиева – изпълнителен директор на БДФ.

"Това за нас е по-добрата новина – виждаме, че и компании, и индивидуални дарители разпознават дарителството като естествен начин да се участва в реализирането на важни за обществото ни каузи", посочи Бакърджиева.


"Образование и наука", "Социална подкрепа" и "Развитие на местни общности" са сред най-предпочитаните каузи за подкрепа от компаниите през 2023 г. Данните сочат, че намалява дарителският интерес към сферата "Здравеопазване", за разлика от подкрепата за каузи, свързани с правата на човека.

Като приоритетни сфери на дарителство от страна на фондациите се открояват "Социална подкрепа" и "Детско и младежко развитие",  както и "Образование и наука".

При физическите лица се открояват даренията свързани с желанието да се помогне на конкретна кауза и нужда. Подкрепят се основно социални и здравни каузи, обясни Теодора Бакърджиева.

"Т.е. предоставяме подкрепа на хора, семейства, деца, възрастни в нужда, в риск от бедност или такива, които имат нужда от подкрепа за скъпоструващо лечение или рехабилитация. Това в годините се запазва като тенденция", каза изпълнителният директор на Българския дарителски форум.

Тя добави, че от статистиката става ясно, че всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината.

"Дарява финансови средства, материални дарения или талант, време, труд. Това, което ни прави все по-често впечатление е, че хората избират да даряват повече от веднъж годишно малки суми, особено за каузи, които ги чувстват близки, силно ги вълнуват, свързани с друга човешка съдба", посочи Теодора Бакърджиева.

По думите й, българите сме солидарни и все по-голяма част разпознават дарителството като възможност да подкрепят и съучастват за случването на някаква значима промяна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15