„В България има едни дългосрочни, неоползотворени ползи от повишаване на акцизите върху тютюневите изделия. Ако вземем европейските страни като някакво мерило за нас, България има най-ниските акцизи. Някои ще кажат, че при нас и доходите са най-ниски, само че този начин на мислене е много краткосрочен и малко детински. Знаем, че тютюна и тютюнопушенето освен, че са вредни, то е едно натоварване на бюджетите, особено бюджетите на бедните домакинства. Ние не говорим за някакво изконно човешко право или някакво благо, ние говорим за поглъщане на отрова, която е вредна за здравето, вредна е за демографията и е вредна за домакинските бюджети“, каза д-р Събев.
Той цитира изследване, направено през миналата година от Института за икономически изследвания на БАН, според което 1/3 от бедните домакинства дават всеки месец повече от 10% от бюджета си за цигари.
„Те не се хранят пълноценно, не си купуват книги, защото нямат пари, обаче за цигари има. И после като кажем, дайте да ги вдигнем цигарите, за да ги откажете, те казват, че са бедни и ще ги ощетим. Това е детински начин на мислене, който от една страна е грешен, а от друга – обслужва определени финансови интереси“, обясни д-р Димитър Събев.
Той посочи, че в момента в България действа т.нар. акцизен календар. В Закона за акцизите е разписано, че акцизите върху тютюневите изделия ще се вдигнат веднъж през 2025 г. и още веднъж през 2026 г.
„Само че процентите, с които ще се вдигнат са доста ниски. С около 12 стотинки на кутия ще се повиши акцизът“, каза д-р Димитър Събев.
По думите му, прекалено ниският заложен процент за вдигане на акциза няма да реши проблемите с дупката в държавния бюджет, нито ще помогне на пушачите да откажат цигарите.
„Това, за което ние говорим е малко по-амбициозно. Ние не отиваме на нивата на данъчно облагане на цигарите във Франция или в Ирландия. Отиваме там, където в момента се намира Румъния“, посочи д-р Димитър Събев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..