Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нивата на мръсен въздух през зимните месеци в София отчитат спад, но недостатъчно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна.

В мисията за контрол на мръсния въздух всяка година в София биват въвеждани нови рестрикции с цел овладяването на застрашаващите здравето и живота ефекти от горенето на вредни емисии.

По думите на Надежда Бобчева - зам.-кмет по екологията в Столичната община, нивата на мръсен въздух през зимните месеци отчитат спад за последните години, но не и в безопасните количества, вследствие на което ръководството опира и до прилагане на допълнителни мерки. Например белият билет, който е напълно безплатна алтернатива за придвижване чрез градския транспорт – въвеждането му се предвижда при кризисни нива на замърсяване.

И докато контролът на мръсния въздух в столицата, а и в другите големи градове у нас става все по строг, то и броят на измервателните станции отчита ръст. За замерването на чистотата на въздуха се грижи и неправителствената организация Airbg info. За снабдяването на градове с общодостъпна схема на въздушното замърсяване ни споделя доброволеца от организацията – Петър Киров. 

"2017 г. стартирахме с 10-15 станции в София, в момента имаме около 1500 станции в цялата страна. В София имаме около 600-700 станции, които работят непрекъснато и показват данните на всеки 3 минути“.

От името на организацията уточняват също - замерваните данни са напълно точни в почти 100% от случаите.

Заедно с контрола на трафика, който се оказва един от на-големите проблеми в столицата в целогодишен аспект, плановете на проекта "Зелена София" и фонда за чист въздух включват поетапната забрана за горене на твърдо гориво в столични квартали, което ще доведе до пълната рестрикция на тези видове източници на отопление през 2029 г. Архитект Елица Панайотова, която е консултант на фонда за чист въздух, както и координатор на проекта "Зелена София" разказва и за новият план за въвеждане на училищни автобуси, които биха облекчили почасовия тежък трафик.

По данни на лекарската мрежа "Въздух за здраве" се отчита ръст на алергиите, кожните заболявания и проблемите свързани с дихателната функция както сред малки, така и сред големи. Експерти допълват, че ефектът не е мигновен, но трайните увреждания от ежедневното приемане на замърсен въздух остават с висок риск от опасност за човешкото здраве. Превантивни мерки остават по-честото използване на градски транспорт за сметка на личния автомобил и преминаването на безопасни за въздуха отоплителни източници.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50