Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 29 и 30 ноември

Балфолкария завладява България с фолклорна музика и танци от цяла Европа

Снимка: Балфолкария

Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г.
Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия.

  • Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която съчетава традиционните стилове с нов и иновативен прочит. Това ново танцувално-музикално движение създава инклузивна среда, в която могат да участват хора от всички възрасти и среди и не изисква задълбочен предишен опит в танците.

Събитията, които са част от инициативата са насочени към събиране и празнуване на различните култури заедно, като музиката често се свири на живо със съвременни и старинни инструменти, а танците са лесни и всеки е поканен да се включи.

Празненството ще започне на 29 ноември вечерта с концерт на Трио Дивля от България, и ще продължи с концерт на Hugo Franco & Marc Xarau от Испания, завършвайки с фолклорна свирня.

Диана Тодорова

На 30 ноември купонът продължава с дневни уроци по народни танци от страната и чужбина. Вечерната програма включва концерт на Небо от България и Armés de l’Être от Белгия, където всеки ще може да изпробва научените през деня стъпки.

По традиция мини фестивалът ще завърши с фолклорна свирня.

Вечерна програма 29.11.2024:

  • 20:00 - Трио Дивля, България + работилница
  • 21:30 - Hugo Franco & Marc Xarau, Испания + работилница
  • 23:00 - Фолк свирня

Дневна програма - 30.11.2024:

  • 11:00 - 13:00 Работилница по български народни танци
  • 15:00 - 18:00 Работилница по балфолк танци

Вечерна програма - 30.11.2024:

  • 20:00 - Небо, България
  • 21:30 - Armés de l’Être, Белгия
  • 23:00 - Фолк свирня

Инициативата отразява една тенденция, която се случва из цяла Европа – тя обединява хора от различните националности с идеята всеки да покаже нещо от традиционния фолклор, опознавайки останалите.

За нея разказа в Радиокафе Диана Тодорова, която е организатор и инициатор на събитието за България.

"Най-впечатляващото за мен в това движение, когато се докоснах до него, е, че не го наблюдаваш, просто ставаш част от него – можеш да научиш танци от различни държави – Франция, Белгия, Испания, Португалия, в последните години навлизат танци от Гърция, Турция и Румъния, би ми се искало и от България", посочи Тодорова.

В разговора тя разкри какво я е вдъхновило, за да бъде инициатор на Балфолкария за България. Чуйте разказа ѝ от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25