Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Снимка: БФЖ

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички.
Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ), международни експерти по темите, свързани с правата на човека, бизнеси и политици. Те участваха в три тематични дискусии, в които обсъдиха миналото и успехите през последните 20 години, настоящето и предизвикателствата пред гражданския сектор, както и плановете, и мечтите за бъдещето на жените беше част от поредицата инициативи.

Един от акцентите беше представянето на първоначални резултати от изследване на архива на БФЖ, проведено от Леа Вайсова, доктор по социология и гл. ас. в Софийския университет. То анализира документацията на всички 561 подкрепени проекта от Фонда от създаването му през 2004 до 2023 г. Данните показват, че финансовият растеж на БФЖ за 2023 спрямо 2004 г. е 75 пъти (~ 7500%). Разкриваха се и ключови моменти на ръст в подкрепата на новосформирани организации, като най-впечатляващ е броят на подкрепени проекти за 2018 г. – 81 проекта, 47% от които са на нововъзникнали организации и неформални колективи.

Тази подкрепа идва в отговор на атаките срещу Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т. нар. Истанбулска конвенция), а големият брой нови организации е доказателство за мобилизацията на гражданската и активистка енергия. Пълното изследване предстои да бъде публикувано.

По време на дискусията представителки на организации, подкрепени от БФЖ поставиха тези данни в контекста на истинските истории от работата си. Мария Николова от сдружение „Хаячи“ в гр. Нови пазар разказа как благодарение на лекция на БФЖ преди 20 години, група жени от техния регион се вдъхновяват и регистрират организацията си.

Днес те работят активно с ромската общност, осигурявайки здравни услуги за неосигурени бременни жени и млади майки, и демонстрират как сътрудничеството с местните власти може да доведе до институционални промени.

Олга Минева от фондация Emprove, подчерта необходимостта от дългосрочна административна подкрепа за организациите.

Благодарение именно на този тип подкрепа, предоставена от БФЖ, Олга и екип от доброволци създават общност от жени, преживели и преодолели насилие и превърнали се в ролеви модели за други пострадали.

Камелия Ценева от сдружение “Леспектра“ сподели, че подкрепата от БФЖ е дошла в критичен момент за ЛГБТИ общността, която е обект на все по-чести атаки през последните години. Организацията цели да покаже връзките между различните борби на разнообразните групи жени, като насърчава сътрудничество и солидарност.

До какви изводи са стигнали експертите в Международната конференция, разказа Рая Раева от отд. „Комуникации“ при БФЖ, според която, ако погледнем назад във времето, ще видим, че са постигнати немалко успехи.

„Вече можем да говорим, че в България съществува доста силно феминистко движение. Все повече организации, феминистки, не се притесняват да се заявяват по този начин и да работят по теми свързани с всякакви пресечности по правата на жените, на уязвимите групи, на ЛГБТ общността, ромските жени, транс жените и пр. Имаме все още много работа и много трудности пред себе си“, заяви тя.

Какви са начините човек от посочените уязвими групи да се свърже с БФЖ, всеки ли може да го направи или трябва да е от името на организация?

“Ние подкрепяме организации, не предлагаме специализирана индивидуална помощ. Мисията ни е да подкрепяме организации, колективи и активисти, които работят на терени, работят на първа линия, защото смятаме, че те най-добре познават предизвикателствата и общностите, с които работят“, уточни Раева.

Още подробности, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерство на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Божидара Цонева

"Танцът и социалната промяна" във фокуса на третото Международно биенале на Микротанца

На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..

публикувано на 15.04.25 в 13:59

Проф. Николай Овчаров прави панорама на Второто българско царство

Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..

публикувано на 15.04.25 в 13:10
Васил Димитров - президент на Европейския музикален фестивал

Eвропейският музикален фестивал с предизвикателство към своята публика

“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Полицейска блокада в "Захарна фабрика" заради събарянето на незаконни постройки

Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат.  Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..

публикувано на 15.04.25 в 11:55
Петър Хераков, главен специалист в дирекция „Спорт и младежки дейности“ на СО

Започва петият сезон на инициативата “Академия за визионери“

Започва петият сезон на инициативата, която подкрепя иновативните идеи на младите хора на София. “Академия за визионери“ осигурява на участниците менторски сесии с професионалисти в различни направления, обучения, финансиране до 5 000 лв. на проект, както и пълно организационно и логистично съдействие за реализация на смели планове...

публикувано на 15.04.25 в 09:49

В район „Надежда“ предвиждат изменение на плана за регулация и застрояване

От район „Надежда“ предвиждат изменение на плана за регулация и застрояване, изменение на плана за улична регулация и създаване на сервитут за инженерна инфраструктура. Обсъждането ще се проведе на 16 април, за да бъдат изразени становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от обществеността. Писмени становища могат да се..

публикувано на 15.04.25 в 09:05