Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р инж. Веселин Тодоров, сдружение "Соларна академия"

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

Д-р инж. Веселин Тодоров
Снимка: Катя Василева

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29), която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво.

Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP", беше преразглеждането на глобалната финансова рамка за борба с климатичните промени, включително нова финансова цел за подкрепа на развиващите се страни, адаптация към климатичните предизвикателства и работата на Фонда за загуби и щети.

"Много е важно и хубаво, че Министерството на енергетиката, МОСВ и президентската администрация съдействаха и България имаше свой павилион на този престижен форум", посочи пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин Тодоров, председател на сдружение "Соларна академия", участник в българската делегация.

Според него, в заключителния ден (днес) се очакват решения по три ключови въпроса за решаване на климатичните проблеми:

  • Финансирането – колективната цел за подкрепа;
  • Фондът за щети и загуби - през последната година има пропуски с попълването на средствата по този фонд; работи постфактум вместо превантивно;
  • По член 6 от Парижката споразумение – страни, където няма стандартизиране по отношение на въглеродните кредити, стават по-атрактивни за инвестиции.

Най-често бедните страни чинно си изпълняват ангажиментите си, а тези, които произвеждат повече въглеродни емисии, са по-развитите и богати страни.

"На форума се впечатлих от затвърждаване на усещането, че климатичните промени засягат не само Европа, САЩ и Китай, а всеки. Има страни, които направо могат да изчезнат. Природните катаклизми са се удвоили. Те вече са част от нашето ежедневие. Средствата в тази област трябва да бъдат разходвани по подходящ начин, за да има осезаем ефект", каза още Тодоров. И подчерта, че инвестиции във ВЕИ и електромобили ще позволят намаляване на въглеродните емисиите от "мръсни" енергопроизводства.

По думите на експерта, основните условия за по-бърза енергийната трансформация у нас са свързани със:

  • стимули за инвестиции в сектора;
  • промяна в законодателната рамка;
  • свободния пазар на енергия и за битовите производители;
  • връзка със съседни страни.

България има възможност да се превърне в енергиен център и хъб за пренос.

При либерализация на пазара за битови потребители ще има мотивация за инвестиране в нови технологии. Възможно е поскъпване, но то няма да е дългосрочно.

"При недостатъчно стимулиран пазар, няма как да очакваме хубави условя за клиентите, допълни инж. Тодоров и направи аналогия с мобилните оператори в началото и сега, когато има конкуренция.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55