Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р инж. Веселин Тодоров, сдружение "Соларна академия"

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

Д-р инж. Веселин Тодоров
Снимка: Катя Василева

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29), която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво.

Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP", беше преразглеждането на глобалната финансова рамка за борба с климатичните промени, включително нова финансова цел за подкрепа на развиващите се страни, адаптация към климатичните предизвикателства и работата на Фонда за загуби и щети.

"Много е важно и хубаво, че Министерството на енергетиката, МОСВ и президентската администрация съдействаха и България имаше свой павилион на този престижен форум", посочи пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин Тодоров, председател на сдружение "Соларна академия", участник в българската делегация.

Според него, в заключителния ден (днес) се очакват решения по три ключови въпроса за решаване на климатичните проблеми:

  • Финансирането – колективната цел за подкрепа;
  • Фондът за щети и загуби - през последната година има пропуски с попълването на средствата по този фонд; работи постфактум вместо превантивно;
  • По член 6 от Парижката споразумение – страни, където няма стандартизиране по отношение на въглеродните кредити, стават по-атрактивни за инвестиции.

Най-често бедните страни чинно си изпълняват ангажиментите си, а тези, които произвеждат повече въглеродни емисии, са по-развитите и богати страни.

"На форума се впечатлих от затвърждаване на усещането, че климатичните промени засягат не само Европа, САЩ и Китай, а всеки. Има страни, които направо могат да изчезнат. Природните катаклизми са се удвоили. Те вече са част от нашето ежедневие. Средствата в тази област трябва да бъдат разходвани по подходящ начин, за да има осезаем ефект", каза още Тодоров. И подчерта, че инвестиции във ВЕИ и електромобили ще позволят намаляване на въглеродните емисиите от "мръсни" енергопроизводства.

По думите на експерта, основните условия за по-бърза енергийната трансформация у нас са свързани със:

  • стимули за инвестиции в сектора;
  • промяна в законодателната рамка;
  • свободния пазар на енергия и за битовите производители;
  • връзка със съседни страни.

България има възможност да се превърне в енергиен център и хъб за пренос.

При либерализация на пазара за битови потребители ще има мотивация за инвестиране в нови технологии. Възможно е поскъпване, но то няма да е дългосрочно.

"При недостатъчно стимулиран пазар, няма как да очакваме хубави условя за клиентите, допълни инж. Тодоров и направи аналогия с мобилните оператори в началото и сега, когато има конкуренция.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къщата музей "Христо Смирненски"

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..

публикувано на 28.05.25 в 12:04

Войните и кризите като повод за тревоги и дискусии

Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..

публикувано на 28.05.25 в 11:54

Безплатни урологични прегледи в МБАЛ "Княгиня Клементина" през юни

Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..

публикувано на 28.05.25 в 09:58
Милица Мирчева като участник в маратона

Милица Мирчева: Софийският маратон е много важно събитие, моя лична кауза

Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..

публикувано на 28.05.25 в 09:45