Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут).
Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната.
Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на анкета, в която са участвали анонимно общо 206 души - журналисти, редактори, медийни експерти.
Факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите са немалко, отбеляза пред БНР-Радио София журналистът от БНР Илия Вълков, автор на анализа, член на УС на АЕЖ-България и преподавател в УНСС. Сред тях е професионалната среда, отговорностите, натискът от различни посоки и естество (икономически, политически), регулациите, стандартите, сроковете, липсата на фиксирано работно време, отразяване на тежки и драматични събития и теми.
По психическо натоварване Вълков сравни журналистите с лекарите: "Може би не лекуват и не спасяват хора като медиците, но можем да кажем, че оздравяваме демокрацията".
Авторът на анализа отбеляза още, че по-младите журналисти сякаш са малко по-твърди при посрещането и понасянето на стреса, но от друга страна, "медийната месомелачка" кара много от тях бърза да напуснат.
"От една страна се забелязва политизация на медиите, от друга – медиизация на политическото пространство. Някои журналисти стават политици, депутати. Хора от политиката пък стават водещи по телевизия, на подкаст или имат Ютюб канал. Има тв проекти на партии, които спряха да функционират", коментира Вълков.
По думите му голяма част от политиците отказват да дават интервюта. Практиката на фейсбук изявления възпрепятства възможността за задаване на въпроси, от които се вълнуват гражданите.
"Изследването не дели медиите на части и обществени – каза още Илия Вълков. – И все пак в обществените като че има повече свобода за честна и открита журналистика."
Чуйте разговора на Данаил Конов.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..