За изминалото тримесечие са започнати осем нови обекта за общо 66 000 кв. м. В перспектива обемът на пазара в София се очаква да продължи да се покачва. Усвояването на нови площи нараства два пъти на годишна база и през третото тримесечие достига 53 000 кв. м. Спрямо предходното тримесечие на 2024 г. обаче новоусвоените площи се свиват. Това се дължи на факта, че свободните спекулативни площи (изградени с цел отдаване под наем-бел.ред) са предимно с големи минимални складови модули, които не отговарят на засиленото търсене на по-малки пространства.
Усвояването основно се движи от компаниите, които са свързани със София - хранително-вкусова промишленост, компании в търговията (бързооборотни стоки и онлайн търговия). Имаме няколко примера, които са свързани с интегрирани соларни решения и услуги с добавена стойност, коментира Жоро Ангелов, мениджър Индустриални площи и развитие на терени в консултантска компания за бизнес имоти, в предаването “Ритъмът на столицата”.
Компаниите избират София, защото е най-големият пазар. Тук има най-много хора, има бърз достъп до другите градове. Има съвкупност до много компании, които предоставят допълнителни услуги. Освен това има и по-лесен достъп до международните пазари, а пътните връзки са по-добри.
“Интересът към развитието на проекти, които са свързани с логистиката и индустриалното, е съвсем нормален. За нас е важно да отчетем факта, че пазарът се развива. Той нараства. В района на София вече отчитаме 2,15 млн. кв.м. индустриални площи и занапред, в следващите 2-3 години, може да се очакват 5-10-процентни ръстове на годишна база на общия обем на пазара”, допълва той.
“В София индустриалните площи са много ограничени. Бизнесът е ограничен поради липса на предлагане. Инвестиционен интерес към изграждане на такива обекти има. Това, което е проблем за малките и средни предприятия е, че в голяма част от София има преустройство на старите научно-производствени зони, които се развиват като смесени функционално зони и там има много активно строителство на жилища и офиси”, обяснява Ангелов.
Преди да се случи това строителство, там е имало заводи, които са съборени, те обаче са имали наематели, които след това трябва да отидат някъде и търсят или нови проекти, или други такива индустриални сгради. Проблемът за малкия бизнес е финансирането - разходите, които са свързани с придобиване на имот.
Още за развитието на индустриалните площи чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..