Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 декември: От 50 до 200 лв. глоба за шофьорите, които влизат със стари коли в центъра на София

Снимка: БГНЕС

От неделя (1 декември) до края на февруари, в София влиза в сила отново т. нар. нискоемисионна зона. Тя се отнася за “малкия ринг” – карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”. Забранено е влизането на автомобили от нулева (без екостандарт), първа и втора екокатегория.

Ограниченията ще засегнат над 140 хил. автомобила със софийска регистрация. Забраната не важи за живеещите в тази зона, припомни пред Радио София столичният зам.-кмет по екология Надежда Бобчева. Тези, които живеят в зоната и все още нямат стикер, трябва да потърсят съдействие от Центъра за градска мобилност, уточни тя.

"Трябва да подадат там заявление. В рамките на няколко дни става готов, така че всеки, който има това право, препоръчвам да го направи колкото се може по-скоро. Информационната кампания ще продължи по време на функциониране на самата нискоемисионна зона. Този път сме се постарали да бъдем колкото се може по-близо до шофьорите", посочи Бобчева.

Надежда Бобчева

Всеки, който преминава със старата си кола и опушва центъра на София от неделя подлежи на глоба от 50 до 200 лв., а за юридически лица е от 1000 до 2000 лв.

Въпреки, че нискоемисионната зона не влиза в сила за първи път, миналата година софтуерът не заработи и глоби не бяха налагани.

"Договорът за софтуера беше подписан още през лятото на тази година. От 1 ноември започна и неговият тестови период. Той и в момента работи и засича потенциалните нарушители. Самият софтуер работи и „хваща“ всеки един, който би бил нарушител. Той засича регистрационния номер на автомобила и сравнява дали си нарушител или не си. Тази година сме доста по-готови и ще можем да идентифицираме потенциалните нарушители с доста голяма точност", посочи Надежда Бобчева.

Най-големият проблем пред общината е как ще събира глобите от нарушителите.

"На първо място нашите притеснения са, че броят на нарушителите може да се окаже много по-голям, отколкото ние очакваме. За момента планираме глобите да бъдат налагани от Столичния инспекторат. Планираме да командироваме допълнителен брой служители, които да подпомагат дейността в това направление и да изпращат уведомление към всички нарушители", обясни Надежда Бобчева.

Тя добави, че началото и края на нискоемисионната зона са обозначени с табели, а в близост до тях са монтирани и камери. На бензиностанциите, които попадат в зоната, ще бъдат раздавани информационни брошури на шофьорите.

Въпреки че не се налагаха глоби, миналата година са засечени между 800 и 1000 нарушители на ден. Над 80% от тях били с регистрация от друг град.

Какво мислят столичани за въвеждането на нискоемисионната зона от 1 декември, чуйте в репортажа на Ана Попова.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тази снимка на районния кмет е от този месец

В район "Младост" все по-трудно се намират места за нови контейнери

В район "Младост" почистващите фирми до голяма степен се справиха добре през отминаващия сезон. Сигнали за заледявания и зле почистени тротоари или улици по официалните пътища нямаше. Резултатите са вследствие на добрата комуникация със Столичния инспекторат. Контрол осъществява и самата фирма, отговорна за сметоизвозването. Това отбеляза..

публикувано на 27.02.25 в 09:18

Жителите или чистачите са отговорни за това - София да е "и мръсна, и прашна"

Кой е отговорен за мръсотията по улиците, в парковете и градинките - тези, които изхвърлят отпадъци извън кофите за боклук или тези, които не почистват добре след тях? Служителите в "Чистотата" се оплакват, че столичани цапат много и постоянно, а самите те работят за жълти стотинки и не смогват. Част от гражданите осъзнават, че ако искаме..

публикувано на 27.02.25 в 08:23

Осем столични квартала още нямат парно и топла вода

Осем квартала в София и 8 части от други квартали са без топлоподаване заради аварии, съобщиха от "Топлофикация - София". Без парно са част от "Яворов" и "Лозенец", "Дружба 1", "Илинден", "Сердика", "Западен парк", "Красна Поляна", "Разсадника", "Гевгелийски", Красна поляна", "Сухата река", "Младост 2", "Студентски град". В някои..

публикувано на 27.02.25 в 07:47

Облачно, но с положителни температури

Над по-голямата част от страната облачността днес ще е значителна, ниска и средна, а по поречието на Дунав, в Горнотракийската низина и Източна България ще остане и мъгливо. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от източната четвърт. Максималните температури ще са между 6° и 11°, по-ниски в местата с трайна мъгла, в София - около 8°..

публикувано на 27.02.25 в 07:15

Спира водата в части от кв. "Драгалевци", "Изток" и с. Железница

Във връзка с изпълнение на инвестиционен проект за реконструкция на уличен водопровод по ул. "Мавровец", кв. "Драгалевци" , от "Софийска вода" предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа : на ул. 323, ул. "Владислав Граматик", ул. "Чемшир", ул. "Нарцис", ул. "Проф. Боян Пенев", "Околовръстен път", ул...

публикувано на 27.02.25 в 07:10

"Форум", 26.02.25: Битката за регулаторите – парцелиране на държавата по интереси

Седмичните коментатори на "Форум" днес се спряха на следните теми: Битката за регулаторите (КЗК, КФН, КРС, КЕВР). Разпределение на властови ресурс. Парцелиране на държавата по интереси. Те трябва да се независими и да защитават интересите на потребителите и на държавата. А дали е така? Ако се нарочи някой кандидат за нечий човек (на Пеевски, на..

публикувано на 26.02.25 в 18:35

Бойко Таков: Иновациите ни се нуждаят от подкрепа по пътя им към пазара

" Идеята на иновациите е да решават определени нужди и проблеми на хората и само тогава те могат да намерят място на пазара и да бъдат комерсиализирани", посочи д-р Бойко Таков – шеф на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). Той беше специален гост на международната конференция за иновации "Ïnnovation..

публикувано на 26.02.25 в 18:05