Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хахаха Импротеатър създадоха нов формат "Наобратно". Предстои трупата да отбележи своите 15 години

За интересните нови неща разказа Тони Карабашев в "Радиокафе"

Мария Бояджиева - Тони Карабашев.
Снимка: Радио София

Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро" излязоха пред публика с нов формат, в който създават драматургично произведение, една инициатива, наречена “Наобратно“, в която обаче присъства текст.

“Това е един проект, за който се вдъхновихме още от миналата година, да пробваме в тази посока. “Наобратно“ е формат, в който нещата се развиват за три дни, в които виждаме историята наобратно, започвайки от финала – третият ден, след това средата и накрая началото, което всъщност е предизвикало случването на самата история, за да се стигне до третия ден на финала. 

Звучи малко объркано, но и за нас е много трудно, защото се налага хем да импровизираме, а като го правим, все едно знаем какво се е случило през предишните два дни, в което от време на време мозъкът започва да блокира, но форматът е супер интересен“, разказа Карабашев.

“Реално финалът ще бъде написан от автори, за които направихме кастинг, в който всякакви хора можеха да участват. Накрая се спряхме на трима автори – Здрава Каменова, Катерина Георгиева и Радина Миланова, чиито текстове най-много ни вдъхновиха и така спечелиха кастинга и ние работихме с тях. Идваха на нашите тренировки и виждаха как се случва форматът, за да изгладят специфичната информация, от която има нужда финалът, за да може актьорите да изградят това, което се е случило преди този финал“, поясни още той. По думите му, авторите са написали своите текстове, вдъхновени от работата на актьорите във формата.

“Имаме още две представления, които публиката ще може да види по нататък, а догодина ще бъде третото“, каза Тони Карабашев. На 1 декември предвиждат да изберат и “Импровизатор на годината“.

Сред важните събития в програмата на "Хахаха Импротеатър" е отбелязването на 15-тия рожден ден. Събитието ще се случи на 13 декември в „Топлоцентрала“ в Голямата зала. Ще бъде разказана една история, която ще се играе в три различни формата. Героите ще започнат първоначално в един жанр и ще преминават към друг. На сцената ще бъдат и приятели на трупата.

За присъстващите няма възрастови ограничения. Представлението е насочено към всякаква аудитория, увери Тони Карабашев. С него разговаря Мария Бояджиева. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00