На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм.
На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание, Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, БЧК, КНСБ, КТ „Подкрепа”, депутати, представители на болници и военни структури, както и други официални гости.
„133 години след нейното основаване, Академията е лидер в здравеопазването – така, както повеляват заветите на нейните основоположници – „да е образец във всяко отношение”.
Болницата е сред най-предпочитаните в страната – статистиката отчита 5000 повече пациента, преминали през стационара и над 220 хиляди направени амбулаторни прегледа.
Посрещаме празника с финансова стабилност, което позволява достойно заплащане на труда на нашите специалисти и инвестиция в бъдещето. През последната година сме вложили над 30 милиона лева в съвременни технологии.
Гордост за нас са курсантите и завършилите вече лейтенанти от първите два випуска „Военен лекар”, както и всички, част от проекта „Военна медицинска сестра”. Те оправдаха нашите очаквания и показаха, че неслучайно носят военната униформа и нейните отговорности.
Колеги, благодаря ви за професионализма и сърцатата работа! За уважението, доверието и взаимната подкрепа между всеки един от нас. Именно това е силата на ВМА и ще продължим да я надграждаме.
Честит празник! Пожелавам здраве и късмет за Вас и семействата Ви!”, пише в поздравителния си адрес ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, началник на ВМА.
Освен това с помощта на дарители е изграден и храм в двора на болницата, който предстои да бъде осветен през следващата година.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..