Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Миланов - секретар на Българския зъболекарски съюз:

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Снимка: drcvety.com

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас.

Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12 години процентът е 79, а при 18-годишните той скача до 92 на сто.Всяко четвърто дете до 18 години има разрушен или почти загубен един постоянен зъб. Обикновено това е шестият постоянен зъб. 

“Както сме на последно място в тази трагична за нас класация, така сме на първо място по брой лекари по дентална медицина на глава от населението. Това е първият парадокс - има практики, има добри специалисти, които могат да бъдат посетени, има достатъчно бърз пакет по НЗОК за лечение на децата, който е два пъти по-голям от този за възрастните, в същото време нито се посещават денталните практики, нито резултатът от това е удовлетворяващ”, коментира д-р Борислав Миланов - секретар на Българския зъболекарски съюз (БЗС).

Според него обяснението е едно единствено - така, както се грижи родителят детето да е нахранено, да спи на топло, така трябва да полага и дентални грижи за него.
Минимум един път годишно трябва да се прави преглед, който да установи какво е денталното състояние на детето и ако има прояви на кариеса в различните му форми, те да бъдат лекувани, за да не се стига до усложнения и до загуба на зъби.

Ролята на детската градина и училището е свързана с това да се изграждат трайни навици у децата за посещение на зъболекарския кабинет, смята още зъболекарят.

“В продължение на 14 години ние срещаме не само разбиране, но и подкрепа в тази наша работа, която вече дава и плодове. Преподавателите в детските градини и началния курс, вършат своята работа, но има златно правило, което го установихме - д-р Светослав Гачев, който повече от 25 години се занимава с профилактиката на децата и достигнал до извода, че най-доброто за детето, е родителят да го хване за ръката и да каже: “Прави като мен!”. Когато родителят няма необходимата здравна култура, когато родителят няма изградени правилни хигиенни навици, когато родителят няма изградени добри хранителни навици, няма как да очакваме от детето нещо различно”, категоричен е той.

На национално ниво върви и Кампания за силанизиране на първите постоянни зъби на децата. Тази програма е не само първа по рода си в страната, но и единствената по рода си в цяла Европа. 

 “Това е една програма, която също е за интелигентни родители. Не се изисква никакво заплащане по тази програма, нито документи от личния лекар. Изисква се единствено информирано съгласие от родителите и да заведат детото си, когато се извършва това силанизиране и то да бъде направено”, допълва зъболекарят. 
Вече има и родители, които извън програмата търсят вариант срещу заплащане да силанизират повече от един зъб на своите деца. Вече се вижда, че програмата дава резултат от началото си преди 14 години.  

Чуйте още данни за състоянието на постоянните зъби на подрастващите в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.    

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50