Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Димитър Коцев - Шошо:

По-флуидните хора са ми по-интересни

Водещата Гергана Пейкова с режисьора Димитър Коцев - Шошо
Снимка: Мария Илиева
Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси".

Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат единствено да преповтарят едни и същи отговори. Да имаш отговор на всички въпроси по принцип е невъзможно. Това е и иронията в заглавието на филма. Нашият филм задава и повече въпроси, отколкото отговори, което всъщност е работа на изкуството”, коментира режисьорът на филма Димитър Коцев - Шошо.

Режисьорът споделя, че обича по-гъвкавите хора, които осъзнават, че светът се променя. Не седят в тъгуване по едно застинало минало или пък да стоят зад едно твърдо, ясно и категорично бъдеще. “По-флуидните хора са ми по-интересни”, признава той.

Според него българите все искат да робуват на някого, като исторически има предпоставки за това, а всъщност можем, давайки си сметка, че сме малка държава, да си позволим да мислим, че сме свободна държава. “За това, че сме на последно място в Европейския съюз, сме си виновни само и единствено ние. “Робството е една много удобна позиция. Тя е позицията на човек, който винаги може да каже, че е виновен този, който го управлява”, категоричен е той.

В киното тези, които са най-интересни на Димитър Коцев, са радикалните персонажи, защото те са тези, които променят статуквото. “Разбира се, че светът и обществата се променят достатъчно безопасно. Имаме нужда от революционери в мисленето, действията, но имаме нужда и от една маса, която да бъде “котва” и да държи да не се случват прекалено бързо нещата. Балансът е между хората, които са много напред в мисленето си и тези, които са много назад в мисленето си. Този баланс съществува и е част от света”, коментира той.

За новия си филм, режисьорът казва, че е доста психологически по отношение на това какво притеснява едни млади хора, какво им липсва и къде търсят отговора на това притеснение.

“Мисля, че всяко едно поколение на тази възраст е тревожно и търси външен израз къде да се спаси. Пред 60-те години на ХХ век се спасяват в антивоенни настроения, после в екологични настроения. Търсиш смисъла, защото като станеш над 20 години за първи път идва реалният въпрос “Защо си на този свят?”.

Във филма няма нито една написана реплика. Героите говорят със собствения си език и това, според него, е едно от достойнствата на филма, към които би добавил и включената много добра българска музика в лицето на млади и не толкова млади български банди като Lunikk, Deads man head и Last hope.

Още за идеите във филма - чуйте в разговора на Гергана Пейкова и Димитър Коцев - Шошо, в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02