Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две денонощия остра миризма на газ притеснява жителите на столичнен квартал

Снимка: БГНЕС
Две денонощия остра миризма на газ притеснява жителите на столичния квартал Манастирски ливади-изток в София, съобщава БГНЕС.

За ситуацията сигнализират живущи в района на бул. „Тодор Каблешков“, ул. „413“, ул. „Луи Айер“ и ул. „Шарл Шампо“. Доскоро на булеварда имаше бензиностанция, чието премахване заради предстоящо строителство на жилищен блок започна през ноември.

На това място се намира и обръщалото на автобусите 76, 74 и тролеи с номера 7 и 8. В района на улица „413“ се строи нова сграда, като такава ще изникне и върху терена на бензиностанцията. 

Районът е газифициран, а от доставчика „Овергаз Мрежи“ поместиха информация за аварийно прекъсване на газоподаването заради счупен линеен кран на газоразпределителната мрежа на 4 декември. 

Два дни по-късно миризмата все още се усеща силно, алармират живущи в района на блок 89А и блок 100. 

В сряда вечерта на място са пристигнали екипи на полицията и Гражданска защита. 

Единствено районният кмет на „Триадица“ Димитър Божилов отговори на многобройните столичани, подали сигнал на телефон 112.

„Изтичането на газ не е от газопроводната мрежа, а остатъчен ресурс в инфраструктурата на бензиностанцията“, написа Божилов в отговор на живущите в квартала. 

Кметът информира, че въпреки че няма опасност, е предизвикал проверка и са изготвени известия до ресорните органи.

Относно строителството на терена, върху който доскоро се намираше бензиностанция на една от големите вериги, кметът припомни, че районът е изразил отрицателна позиция изобщо да се строи на този имот, депозирана към НАГ. „Разрешението за строеж е издадено не от района, а от НАГ – Столична община“, припомня Божилов. 

„Замерванията се правят от комуналното дружество и техните експерти, обектът бе посетен и от аварийното звено на общината“, обясни кметът в четвъртък вечер, добавяйки, че опасност за хората няма. 

Миризмата обаче е много силна и тази сутрин, 6 декември.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строителна фирма с глоба – бетонирала 12 дървета до столичното 11 ОУ "Св. Пимен Зографски"

Глобиха в максимален размер от 5000 лв. фирмата, наета за изграждане на новата ограда на 11 ОУ “Св. Пимен Зографски” в ж.к. ”Дианабад”, съобщи кметът на район "Изгрев“ д-р Делян Георгиев. След изненадваща проверка от страна на служители на районната администрация и констатирани нарушения при изпълнение на проекта, Столичният инспекторат е наложил..

публикувано на 05.09.25 в 11:34

"Галаконцерт на българския талант" в София по повод Деня на Съединението

На 6 септември 2025 г., от 20.00 ч., на откритата сцена на площада пред Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски“ ще се състои "Галаконцерт на българския талант“. Той се провежда с подкрепата на Столичната община и е подарък за всички българи – по повод Деня на Съединението.  В 11.00 часа днес зам.-кметът в направление "Образование, култура и..

публикувано на 05.09.25 в 07:55
Съдът гледа мярката на 18-годишния Валентин Асенов, обвинен за катастрофата с АТВ на 14 юли в столичния квартал

Съдът потвърди постоянния арест за Валентин Асенов, обвиняем за катастрофа с една жертва в София

Апелативният съд потвърди постоянния арест на 18-годишния Валентин Асенов, който на 14 юли предизвика катастрофа с един загинал и един пострадал. Тежкият пътен инцидент, при който мощният автомобил на Асенов се заби челно в АТВ, стана в столичния квартал "Христо Ботев".  Според магистратите има достатъчно данни, че обвиняемият, който е бил под..

публикувано на 04.09.25 в 16:32

5380 т компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци

5380 тона компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци от началото на годината. По данни на Столичното предприятие за третиране на отпадъци, от 1 януари досега софиянци са предали 5513.26 тона хранителни (от които се произвежда ток) и 9499.460 тона зелени отпадъци (от които се произвежда..

публикувано на 04.09.25 в 13:50

Банкя спортува през септември

Между 7 и 28 септември жителите и гостите на Банкя могат да се включат в различни спортни занимания. Над десет спорта, които се тренират в курорта, са включени в проекта "Спортна Банкя: #BeActiveBankya” по Програмата "София спортува“. Някои от заниманията са само за деца и младежи до 29 години, но повечето са подходящи за цялото семейство, съобщават..

публикувано на 04.09.25 в 12:05
Иван Таков

Иван Таков: Ще търся сериозна подкрепа за реформи в градския транспорт

"Малки инциденти винаги е имало. И заради овехтялата инфраструктура, и заради морално остарелия състав на превозните средства . София е голям град с изключително натоварено ежедневие. Всеки ден има дребни инциденти, включващи и коли на градския транспорт. Обективни фактори са се натрупали през годините ." Това коментира в интервю за БНР Иван..

публикувано на 04.09.25 в 09:21

Няколко квартала в София временно ще са със спряно водоподаване

Във връзка с почистване и дезинфекция на резервоар “Ловджийска чешма”, на 4 септември 2025 г., се налага спиране на водоподаването от 11.00 до 23.00 часа в района на: - в.з. Градищe - в.з. Ловджийска чешма - в.з. Белика - в района на ул. "Славей“, ул. "Роза“ и ул. "Невен“ При продължителност на строително-ремонтните дейности над..

публикувано на 04.09.25 в 07:53