Честит Осми декември, Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus!
Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа:
"Студентският живот се възстанови, въпреки лошото наследство от пандемията, няма го още пълноценния академичен живот, прекъснаха се личните контакти, които много ми липсват. Не можем категорично да кажем, че образованието е изостанало, можем да съдим по професионалното реализиране на студентите. Съвременните студенти са много технологични, самостоятелни, отстояват правата си. Това ни държи във форма.
Имало е случаи студенти да ми допълват знанията, особено в интердисциплинарните курсове и програми, струва ми се, че те са най-печелившите. Със сигурност висшето образование се нуждае от промени, има стандарти, към които да се стремим. Нямаме много сериозно сътрудничество с чуждестранни университети, липсва ни това международно сътрудничество."
Още за това как може да се върнат младите българи, завършили в чужбина и подробности за сборника статии от научната конференция, посветена на борбата с насилието - в звуковия файл.
Слушаме и д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в СУ:
"Предизвикателствата пред преподавателите са свързани с израстването на студентите, да бъдем полезни в живота им. Да придадем степента на практическа употреба на теоретичния материал. Студентите са изключително любознателни и съм оптимист за бъдещето.
Образованието в никакъв случай не е за подценяване в отворения пазар на науката. Обучаваме по Еразъм и подготвеността на идващите студенти не отстъпва на тази на нашите. Винаги може да се търсят механизми за оптимизация, не бива да оставаме на стари лаври и да не гоним новите тенденции. Но сме достоен участник на световната образователна сцена. Образованието е двустранен процес - от студентите научих, че следва да бъдеш искрен с тях."
Повече за т.н. "парламентарна рулетка" и практиките на КС - в звуковия файл.
Репортерът ни Надежда Герова се разходи из Нов Български Университет, за да потърси отговори на въпросите кои са плюсовете и минусите на студентския живот, както и как ще прекарат днешния 8-ми декември:
Още за дестинациите за празника, но и за евентуални минуси и съвети към колегите - в звуковия файл.
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..
Първата тема в съвместната рубрика "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България", е посветена на климатичните изменения. Трайните и повсеместни необичайни годишни температури, обемът на валежите, засушаванията, са т.нар. климатични изменения, които и в нашия регион се засилват все повече, казва д-р..
От днес на Терминал 2 на летище "София“ влизат в сила нови правила и тарифи за престой на автомобилите. Всеки, който иска да достигне до Терминал 2 с автомобил, от 9 януари ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Целта е да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията. Пред Радио София..
От фондация "За Надежда“ настояват за достъп до безплатна обществена баня, тоалетна и пералня за хората в нужда в столицата. Пред Радио София Росица Кратункова от фондацията обясни, че искането им е Столичната община да осигури средства за изграждането на ресурсен социален център. Освен достъп до хигиена, те настояват хората, които са изключени,..