Честит Осми декември, Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus!
Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа:
"Студентският живот се възстанови, въпреки лошото наследство от пандемията, няма го още пълноценния академичен живот, прекъснаха се личните контакти, които много ми липсват. Не можем категорично да кажем, че образованието е изостанало, можем да съдим по професионалното реализиране на студентите. Съвременните студенти са много технологични, самостоятелни, отстояват правата си. Това ни държи във форма.
Имало е случаи студенти да ми допълват знанията, особено в интердисциплинарните курсове и програми, струва ми се, че те са най-печелившите. Със сигурност висшето образование се нуждае от промени, има стандарти, към които да се стремим. Нямаме много сериозно сътрудничество с чуждестранни университети, липсва ни това международно сътрудничество."
Още за това как може да се върнат младите българи, завършили в чужбина и подробности за сборника статии от научната конференция, посветена на борбата с насилието - в звуковия файл.
Слушаме и д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в СУ:
"Предизвикателствата пред преподавателите са свързани с израстването на студентите, да бъдем полезни в живота им. Да придадем степента на практическа употреба на теоретичния материал. Студентите са изключително любознателни и съм оптимист за бъдещето.
Образованието в никакъв случай не е за подценяване в отворения пазар на науката. Обучаваме по Еразъм и подготвеността на идващите студенти не отстъпва на тази на нашите. Винаги може да се търсят механизми за оптимизация, не бива да оставаме на стари лаври и да не гоним новите тенденции. Но сме достоен участник на световната образователна сцена. Образованието е двустранен процес - от студентите научих, че следва да бъдеш искрен с тях."
Повече за т.н. "парламентарна рулетка" и практиките на КС - в звуковия файл.
Репортерът ни Надежда Герова се разходи из Нов Български Университет, за да потърси отговори на въпросите кои са плюсовете и минусите на студентския живот, както и как ще прекарат днешния 8-ми декември:
Още за дестинациите за празника, но и за евентуални минуси и съвети към колегите - в звуковия файл.
По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..
Ретроспективна изложба с най-значимите творби на групата "Герила Гърлс" ( Guerrilla Girls ) ще бъде открита на 6 март т.г. в Националната галерия "Квадрат 500" . На 7 март две от основателките на групата, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, ще изнесат на живо публична перформативна лекция. Събитието по повод първото им..
Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025" . НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и..
За 14-а година България отбелязва Седмицата на брака, която започна на 7-и и ще продължи до 14-и февруари. В инициативата се включват едновременно над 30 страни по света. Целта е да се обединят усилията за насърчаване на брака. И тази година, в подкрепа на семейството, се включват български и международни говорители в сферата на семейните отношения,..
Българската пианистка Венета Нейнска ще гостува в Ню Йорк, Ню Джърси и София през февруари с концерти, посветени на творчеството на големия български композитор, пианист и архитект Димитър Ненов, съобщават от Sofia Art Institute . Международната общност в София вече можа да чуе "Концерт с история" , посветен на Шопен – на 5 февруари в дома..
Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..