Съществува неравномерно развитие на различните части на София, наблюдават се наченки на сегрегация – в южните и югоизточните квартали се заселват хора с по-високи доходи и образование. В северните части живеят същите хора - с надежди, мечти и възможности, но липсват инвестиции. Няма общинска политика срещу този тип "сегрегация".
Това коментира пред БНР-Радио София арх. Любо Георгиев от "Екипът София".
Той обърна внимание, че още със създаването на ОУП (Общия устройствен план) е заложено развитие на юг, но не са предвидени всички нужни инфраструктурните елементи и се стига до лошо реализиране.
"Хората очакват всеки специалист да си е свършил работата, купуват си имот и очакват обещания трамвай."
По думите му, има изисквания за отстояния между сградите, озеленяване и т.н., но когато се предава строежът, се случва да се дава папка с озеленената част, а не и където е паркингът.
"Общината си затваря очите за тази паралелни реалности – допълни арх. Георгиев. – Не се осъществява добър строителен контрол."
Северните квартали и крайградски селища сякаш остават по-изостанали и по неразвити.
Сред причините са намиращите се там жп линии, гробища, но това, според специалиста, може да се промени като се преместят офиси на общински и държавни институции, музеи и други. Така ще се създаде по-добра динамика на живота там.
Квартали като "Хаджи Димитър" пък имат свои общности и своя квартална динамика – те трябва да се поддържат и подкрепят.
"Ние, хората сме създали всички хубави неща в София, ние можем да подобрим и северните части на града", отбеляза Любо Георгиев.
И апелира за повече диалог между институциите.
Чуйте разговора на Божидар Янев.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..