Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледният дух завладява Нови хан и Елин Пелин

7
Снимка: Надежда Герова
На 6 декември, Никулден, в град Елин Пелин официално грейна 16-метрова коледна елха, а площадът на града бе обсипан със стотици хиляди коледни светлинки. Празничната магия и дух в града бяха допълнени и с традиционен коледен базар, където всеки посетител има възможността да се наслади на топли празнични ястия и напитки в компанията на любими хора.

“6 декември е един емблематичен ден за нас - тогава е храмовият празник и на нашата църква. Всеки петък и събота имаме една интересна програма - от 18.00 до 22.00 часа, с различни участници и изпълнители.   Идеята е да създадем място, където да се забавляват хората, като в същото време имат възможност да пият греяно вино, да хапнат казанлъшки понички”, коментира кметът на Община Елин Пелин Ивайло Симеонов.

Мечтата, която от Община Елин Пелин искат да сбъднат по светлите празници, е свързана с кампанията на благотворителния базар, който вече за втора година минава под мотото „По Коледа се случват чудеса: Пожелаваме си бебе!“. В дарителската инициатива участват кметове и общински съветници от цялата област, като мисията им е да бъдат подпомогнати двойки с репродуктивни проблеми. Няколко двойки вече са подложени на ин витро процедури с помощта на събраните средства. 

Празнично настроение има и в близкото село Нови хан, където вече текат подготовки за коледния концерт на 17-ти декември. Събитието също ще бъде с благотворителна кауза, както всяка година.

“Нови хан се включва по различни начини в каузата, като имаме представители на селото, които участват в благотворителния базар, също така и администрацията от селото участва в базарите безвъзмездно, както и всички други колеги от Общинския съвет, кметове на кметства и общинска администрация. Работим за това да съберем възможно най-много средства, за да подкрепим каузата”, коментира кметът на Нови хан Александър Стоичков.

Чуйте повече в репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската филхармония отбелязва 3 март с инициативата "Обичам българската музика"

От 12.00 до 17.00 часа днес, Софийската филхармония отбелязва 3 март с произведения от български композитори. Инициативата “Обичам българската музика” традиционно се провежда в зала "България“. В събитието участват ученици от музикалните училища в страната и студенти от НМА "Проф. Панчо Владигеров“. Пред Радио София зам.-ректорът на..

публикувано на 03.03.25 в 10:43

Започва Великият пост

За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела. Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия. Постите са създадени не толкова, за да..

публикувано на 03.03.25 в 08:54

Безплатни ретро автобуси в София за националния празник

По случай Деня на Освобождението на България от османско иго - 3 март, от 10:00 до 19:00 часа, на интервал от 16 минути ще се движи безплатна атракционна автобусна линия, с маршрут от Орлов мост до Националния исторически музей (НИМ), съобщиха от Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура". Маршрутът преминава покрай кино "Одеон“, НДК,..

публикувано на 03.03.25 в 08:04

Облачно на 3 март, с температура в София около 7°

Днес през по-голямата част от деня и над по-голямата част от страната ще има значителна ниска и средна облачност. След обяд облачността от запад ще започне да намалява и през нощта срещу вторник над цялата страна ще се изясни, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места ще превали слабо - дъжд и сняг. Ще духа слаб, в Източна България умерен северен вятър...

публикувано на 03.03.25 в 07:35
Веселата вдовица - репетиция

Тя няма нужда от много грим

За предстоящата премиера на "Веселата вдовица" в Националния музикален театър говорим с двама от "виновниците" за събитието. Началото е със Стефан Илчев, един от солистите: "Подготовката е много голямо преживяване - никога не знаем какво да очакваме. Режисьорът Валентин Ганев много разбира целия процес - музикалния, заедно с визуалния. Благодарение на..

публикувано на 02.03.25 в 11:43
Албена Ненкова

За нещата от живота, които няма как да бъдат клиширани

Албена Ненкова има зад гърба си няколко книги – трилогията за „Софиянката, която слага всичко в тигана“, книги за виното и книга за ракията (с разкази по тази интригуваща тема). Родена в София, израснала като малка в Ловеч при баба си, Албена живее интересен и пълнокръвен живот. Така е и като човек. Била е в националния отбор по синхронно..

публикувано на 02.03.25 в 11:02
Росен Люцканов с преведения от него бестселър

Харари се интересува от предвиждането на бъдещето с цел да го промени

Приемаме, че информирането е нещо добро, но знаем, че всичко има две страни. Досега обаче никой не е поглеждал на този процес както п роф. Ювал Харари. Той хвърля сянка на съмнение върху това твърдение, казвайки, че под информация се разбира: 1. това, което ни дава знания за света, а 2. – това, което подрежда света. В единия..

публикувано на 02.03.25 в 09:25