След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование.
Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много важна ценност "свобода" от страна на респондентите, проявленията ѝ в училищна среда са възпрепятствани.
Близо 18 % от отговорилите се притесняват да споделят мнението си в училище; според 33 % мнението им в училищна среда няма значение, а близо 40 % мислят, че мнението на учениците им няма значение в училищен контекст.
Сред важните ценности българските учители посочват толерантността, семейството, трудолюбието, постоянството в учебния процес, коментира пред БНР-Радио София Юлия Мишкова от екипа на сайта.
Преподаването на ценности в българското училище се случва спорадично и спрямо важността, която отделни преподаватели смятат, че имат за своята работа, отбелязват от Преподаваме.бг.
''Учебните материали се оценяват като полезни и нужни от преподавателите по хуманитарни предмети, затова решихме да създадем и надграждащи обучения, които да позволят на преподавателите да създават и собствени материали по темата и да адаптират нашите ресурси спрямо нуждите на своите ученици'', сподели още Мишкова.
Обученията за интегрирано преподаване на ценности през учебно съдържание ще се проведат паралелно на 14 декември (тази събота) и са безплатни за всички учители.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...