Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици сами създават електрически картинг в проекта EduKartGO

Снимка: Edukartgo STEAM

EduKartGO е образователен проект, който съчетава образованието и електрическата мобилност в интерактивна платформа за обучение. Програмата предлага възможност на ученици от 8-ми до 12-ти клас да сглобят електрически картинг от нулата. По време на процеса участниците усвояват основни умения в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката, каза пред Радио София Георги Нанев от компанията организатор.

Вдъхновението идва от осъзнатата липса на квалифицирани кадри в автомобилната индустрия, а целта е да се насърчи следващото поколение механици, електроинженери, автомобилни инженери, дизайнери, програмисти и други специалисти у нас.

"Имаме най-лекият и най-бързият картинг, който направихме. Развива скорост от малко над 167 км/ч. Разбира се, това е в перфектните условия. На летището във Варна специално ни разрешиха да направим поставяне на рекорд. В момента говорим и дали да не го направим официално, да се свържем с "Гинес", но това е дълга процедура и обект на дискусия“, обясни Георги Нанев.


Компанията е основана през 2016 г. като хоби проект на Теодосий Теодосиев. Целта от самото начало е създаването на първия български изцяло електрически спортен автомобил за пистово пилотиране.

"В световен мащаб все още електрическият картинг не е нещо, което е много развито. Има едва 4-5 компании в света, които се занимават с това и нашата е една от тях. Ние искаме да дадем възможност на децата, учейки върху EduKartGO, да сглобят на практика една базова версия на електрически автомобил и да видят кое е това от един такъв проект, което ги грабва - зелената енергия, софтуерът, каквото и да било. Един такъв проект е съвкупност от много неща. По този начин, освен че ги подготвяме от части за бъдещото им развитие, се надяваме да им помогнем и в това да достигнат до отговора какво искат да правят след 12 клас“, посочи Георги Нанев.

Той добави, че учебната програма включва както теоретични, така и практически уроци, разпределени в приблизително 70 учебни часа. В края на всяка учебна година се организира състезание, в което училищата, участващи в програмата, се съревновават със своите сглобени картинги.


EduKartGO се реализира за първа година като вече 9 училища в страната са заявили участие.

Наскоро проектът беше представен и на най-голямото образователно изложение в Обединените арабски емирства – GESS, в Дубай. Компанията вече е намерила и партньор за региона, което ще позволи на програмата да направи първите си стъпки извън България.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: EduKartGO; Радио София


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50