Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предприемачеството в помощ на борбата с домашното насилие

Снимка: Радио София

Кръгла маса за подкрепа на оцелели от домашно насилие чрез предприемачество ще се проведе днес (12 декември), от 18.00 часа в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Организатор е ThinkYoung в рамките на проекта EASE.

Целта на проекта е да предостави възможност на експерти, изследователи и лидери на гражданското общество да споделят добри практики и да научат как да възпроизведат методологията на EASE.

Проектите на ThinkYoung са насочени основно към младите хора, каза пред Радио София Даниел Флоров от организацията.

Към момента по EASE са разработени 3 програми за обучение, проведени са 185 учебни часа и са подкрепени 43 жени предприемачи в цяла Европа.

„Идеята на днешното мероприятие е да представи проекта, да представи различни гледни точки за това как ние можем да повторим този проект и да го приложим отново. Проектът започна с три обучителни програми – в България, Франция и Чехия. Като част от проекта сме разработили ръководство за репликиране на този проект. Силата му е в това да вземе предвид културните разлики в различните държави“, обясни Флоров.

В Европа една от всеки три жени е била жертва на домашно насилие. Проектът EASE е първият, който включва компонент за съвместно създаване на програми за обучение, съобразени с предизвикателствата и нуждите на пострадалите от домашно насилие.

„Всички сме срещали някой, който е имал подобни проблеми и голяма част от тях се страхуват, социално изолирани са и има една финансова бариера. Чрез този проект им даваме методология и начин, по който те да могат да работят върху своята личност, така че да се чувстват по-независими, но и върху техническите им познания – не само предприемаческите, които те могат да използват, за да се подсигурят финансово и да се чувстват независими“, посочи Даниел Флоров.

На събитието тази вечер ще бъдат споделени опит и знания за това как да се подкрепят жертвите на домашно насилие чрез предприемачество в Европа.

Сред гост-лекторите ще бъдат Мануела Драгонова, генеративен коуч и ментор, Илиана Бойчева, юрист и анализатор в Центъра за изследване на демокрацията и Деница Симеонова, народен представител в 51-ото Народно събрание на Република България.

Събитието е безплатно, след задължителна регистрация на уебсайта на проекта. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борал Шен

По данни на платформите, хората в България слушат основно българска музика

Борал Шен, изпълнителният директор на Асоциацията на музикалните продуценти (БАМП) представя резултатите от доклада за състоянието на българската музикална индустрия : "Това е първият доклад в такъв обем, мащаб, идея. Две години са минали от момента в който екипът намира екип, който да може да се справи - намирме го в лицето на Вирго Силама. Едната..

публикувано на 09.11.25 в 11:57
Мирослав Иванов

Лични и преживяни хрумки и идеи

Китаристът Мирослав Иванов представя новото си инструментално парче  "The Monk's Dance": "Това е музиката, с която не правя никакви компромиси, лични и преживяни хрумки и идеи, неща, които съм събирал през годините. Други са правени със сегашния ми квартет. Едно сладко фънки парче - успяхме да го запишем и снимаме, уловена е радостта, която..

публикувано на 09.11.25 в 11:10
Веселин Тодоров

Веселин Тодоров: всяка наша песен бе борба за падане на стената!

В деня на падането на Берлинската стена говорим за свободата с един от нейните музикални изразители, Веселин Тодоров от група "Фактор", чийто двоен концертен албум излиза сега - цялата публика пее с тях "нямаме време да се погледнем честно в очи...": "Първият ми запис е от 1963 тук, в Радиото. Плочата на групата ни също бе записана тук, но издадена от..

публикувано на 09.11.25 в 10:34
Авторът на книгата (вляво) и авторът на рубриката

Софийски разкази - Още исторически маршрути: София

Представяме новата книга на Здравко Петров "Още исторически маршрути: София": "Продължаваме идеята на първата книга за разпознаване историята чрез сградата. Но във втората откриваме нови истории, които не са били писани досега. Когато откриеш нов детайл в архивите или в стар вестник е най-вълнуващото, а в тази книга има доста такива находки. Доста..

публикувано на 08.11.25 в 16:00

Адресите на любовта – Княгиня Мария Луиза

Всеки път, когато отиваме от центъра до гарата, минаваме през Халите или се отбиваме в църквата "Света Неделя", вървим по столичния булевард "Мария Луиза", без да се замисляме за личността на първата ни княгиня след освобождението от турско робство. Тя живее само шест години в България, през които се опитва да научи повече за новата си..

публикувано на 08.11.25 в 14:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев: "На 1..

публикувано на 08.11.25 в 14:00

Всичко е дизайн

Мобилното студио на Радиокафе е от фестивала "Мелба дизайн" - международен форум за графичен дизайн. Първи гости са  Бояна Гяурова и Адрияна Андреева от студио "Комплект": "Участвам с изложба и разказвам за процесите в работата си в областта на промишления дизайн, имам собствено студио за мода. Очарован съм от връзките между усещания, материал,..

публикувано на 08.11.25 в 09:57