Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев - председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ. В сравнение с 2022 г. темпът на растеж се забавя, но индустрията остава устойчива, добави той.
"Наблюдаваме продължаващ растеж на индустрията, но в посока на по-високо добавени услуги, повече приходи с по-малко или същия брой хора, разнообразяване на услугите, включване на собствени продукции“, обясни Кръстев.
По думите му, политическата нестабилност оказва влияние особено върху сектори, които не са толкова капиталово зависими.
"В момента няма голяма компания, която да има интерес към България и да е готова да води разговори със служебно правителство. Това е много сериозен фактор. Нестабилността по отношение на данъчната рамка, виждате какво става с обсъждането на бюджета, България продължава да е в сивия списък за пране на пари и финансиране на тероризъм. Всякакъв такъв тип фактори със сигурност не помагат“, посочи Илия Кръстев.
Данните сочат, че България е класирана като 25-а най-конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги, запазвайки лидерската си позиция в Югоизточна Европа. В дългосрочно развитие обаче, потенциалът на страната се ограничава от умерения фокус върху развитието на дигитални умения и иновации.
България се откроява със своята езикова подготовка, като заема трето място в Югоизточна Европа и 16-о в света по владеене на английски език според English Proficiency Index 2023. По отношение на математика обаче, статистиката сочи друго.
"Българският 15-годишен ученик – средното ниво е функционално неграмотен по математика. В България имаме последната година 1400 души, които са пожелали да отидат на матура по математика, което за тази икономика, за която говорим, е ключова дисциплина“, каза председателят на AIBEST.
От доклада става ясно още, че само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..