Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа.
Проектът HerStory, който от сдружение "Възможност без граници" прави в България, се финансира от Европейската комисия и в него участват седем страни. Това е и една от причините, поради които работният език е английски, за да можем ние да споделяме знанията, които имаме с всички партньори. Гидовете, разбира се, могат да правят туровете и на български език. Това обяснява в “Радиокафе” Веселина Панайотова от сдружение "Възможност без граници".
Хората, които се включват в тези разходки, са млади чужденци, които искат да научат повече за града, в който са попаднали и за тези велики български жени, но също и за да се свържат с други чужденци, които се намират в София.
В столицата, въпреки че има около 700 паметника, няма нито един на жена, която се откроява с постиженията си, а проекти за такива не липсват. Според Веселина Панайотова причината за това е, че сякаш жените се отказват от желанието си да оставят физическа следа.
“Няма я почитта към миналото, към приноса на жените, които са направили нещо забележително. Жените нямаме този усет да кажем “Аз бях тук. Направих това. Оставям това физическо нещо като памет за бъдещото поколение”, коментира Веселина Панайотова.
В същото време има много забележителни дами, като Елисавета Карамихайлова, която почти е била откривателят на неутроните, но забавяне на публикацията ѝ я лишава от това тя да е откривателката.
Също изключително впечатляваща е историята и на Констанца Ляпчева, която е била изключително активна жена. Това е жената, благодарение на която всички българчета празнуват Денят на детето на 1 юни. Тя е и българката, отговорна за това да има ясли в страната, изграждала е и домове за деца, останали без родителска грижа.
Още за предстоящия тематичен тур чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..