Това се случва в рамките на кампанията "5 минути за здраве", която през тази година обхваща 8 града у нас.
Резултатът се получава за 5 минути, обясни в интервю за БНР Мира Ганова, директор на Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.
По думите ѝ, това е високоспециализирано изследване, което се провежда в телемедицинско кресло, а резултатите веднага се визуализират на екран.
В рамките на 5 минути се измерват над 12 показателя: ръст, тегло, индекс на телесната маса, функцията на белите дробове – спирометрия, насищането на кръвта с кислород, ЕКГ, кръвно налягане, температура.
Данните са изключително прецизни, увери Ганова.
Предвижда се консултация на място със специалист по белодробни болести, който отчита има ли отклонения, засечени при изследването.
Кампанията цели да повиши осведомеността на населението за рака на белия дроб, а пациентите – да станат по-отговорни за здравето си, като знаят повече за белезите, които трябва да следят.
Събраните данни отиват в електронното пациентско досие. Резултатите могат да се изпратят както на общопрактикуващия лекар, така и на специалист, ако консултиралият се пожелае това, отбеляза Ганова.
Ракът на белия дроб е най-тихо протичащият рак и се хваща в късен стадий. В България 5-годишната преживяемост е около 10%, коментира Мира Ганова в предаването "Преди всички".
Сред рисковите фактори са тютюнопушене, фамилна обремененост, излагане на вредни субстанции и газове – например радон. Тютюнопушенето обаче е с най-голяма тежест като рисков фактор.
"Скринингът в България е затруднен. Няма достатъчно покритие и активност. За нас беше важно да създадем такава кампания за ранно откриване на рака на белия дроб", посочи още Ганова.
Парламентът регулира възможността всеки лекар да може дистанционно да преглежда пациенти. Това не е всичко, което телемедицината може да даде, обобщи тя. Според нея е направена много голяма първа стъпка за България.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Столичната община дава начало на конкурсната процедура за избор на нов главен архитект на София. Кандидатите за поста ще имат 14 дни - до 6 март, в които да подадат документите си за участие в конкурса. "Днес обявяваме началото на конкурса за нов главен архитект на София. Търсим професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да..
Кола се е забила в автобусна спирка на столичния булевард "Г. М. Димитров". Инцидентът е станал около 12:30 часа. От Центъра за спешна помощ в столицата съобщиха за БНР, че на мястото са изпратени два медицински екипа. Пострадали са двама – 65-годишният водач на автомобила и мъж на около 50 години, който е бил на спирката – той е с..
На 16 март трябва да се проведат изборите за нов районен кмет на “Оборище”. От ГЕРБ-СДС няма да издига кандидат за участие в изборите за кмет на столичния район "Оборище". От БСП също няма да представят кандидат за поста. Отстраненият кмет Георги Кузмов обаче ще се кандидатира отново. Към момента длъжността се изпълнява от бившия зам.-кмет на района..
На 24 и 25 февруари, в София ще се проведе най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40. Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". Фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на Европейския..
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..