Министерството на здравеопазването, чрез бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) за 2024 г., е подсигурило средства за всички двойки с репродуктивни проблеми, които кандидатстват за финансиране и отговарят на критериите, съобщават от ведомството.
През настоящата година бюджетът на ЦАР е общо 22 милиона лева, което е увеличение с 2 милиона лева, спрямо предходната година. Само през първото полугодие броят на преминалите двойки, финансирани от фонда, е 2552, при 2426 за първото полугодие на 2023 г., което е увеличение с 5,19%.
С промени в Правилника за работата и дейността на Центъра от началото на тази година за всяка ин витро процедура фондът отпуска до 6000 лв., което е с 1000 лв. повече. Средно с около 20% е увеличението и за останалите финансирани процедури.
Взетите с Постановление №407 на Министерския съвет от 22.11.2024 г. два милиона лева, са резерв по централния бюджет, извън основния бюджет на ЦАР в размер на 22 милиона лева.
След направен анализ е установено, че този резерв няма да е необходим. Към края на бюджетната година ЦАР е заявил необходимост от допълнителни 500 000 лв., които са предоставени от бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. и така всички потребности на Центъра са обезпечени.
Общият размер на всички плащания в рамките на 2024 г. за нуждите на ЦАР възлиза на 22 500 000 лв.Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение, ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..
Държавната агенция за закрила над детето се самосезира по информация в медиите за насилие над дете, настанено в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания. Предстои да бъде извършена проверка от страна на ДАЗД. Своевременно са сезирани и е изискана информация за предприетите действия от компетентните институции, включително от районна..
Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София започва през тази година, обявиха в Столичната община инициатори на инициативата д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет (СОС), д-р Антон Койчев, зам.-председател на комисията по здравеопазване към СОС, и директорът на Първа градска болница д-р Цветомир..
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала. От бранша не са съгласни с изискването да..
Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня. Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние . При установена нужда от аварийно укрепване, то ще бъде направено..
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..