Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Снимка: Александра Илиева

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани.

Учудваща е прецизната точност на оценка на всички некласирани. Както и краткото време от 30 дни за оценка на близо 1300 кандидатури. Разбира се, обратна връзка няма за момента. Това написа в социалните мрежи основателят на Народно читалище „Тротоара 2020“ Деян Янков.

Читалищата са българско изобретение, което дори влиза в списъка на ЮНЕСКО. Специален закон, регламентира работата и финансирането на читалищата. За спазването на Закона за читалищната дейност отговаря Министерство на културата, но има думата и местната власт.

“Ако Законът за читалищата се спазва, както е написан, читалищата няма да са отживелица. В Закона има изискване всяка година читалищата да си правят общи събрания, да се събират поне половината членове. Трябва да се отчитат. Няма вариант всяка година поне веднъж да се съберат 75 човека и това читалище да не е дейно - всеки ще сподели, ще даде някаква идея, ще намират решения, ще има дейност”, казва Деян Янков.

По думите му, в регистъра на читалищата има около 3700 читалища. От тях 1355 са подали документи за финансиране към Министерство на културата. Програмата за финансиране на читалищата е на обща стойност 2.5 млн. лв. и се отпускат до 50 хил. лв. за оборудване, за обогатяване на материалната база. Има месец за подаване на документите и един месец за оценка на кандидатурите.

“Проблемът с прозрачността при оценяването на такъв тип обществени финансирания е за цялата държава”, коментира Янков.Това, което му прави впечатление при кандидатурите е, че сред читалищата в Софийска област, например в Нови искър има четири читалища и четирите са получили финансиране.

“Повече читалища в Нови искър са взели (финансиране) отколкото в цяла София. Мисля, че 6 или 7 читалища взимат финансиране в София, а има много читалища. Във Всеки квартал има”, коментира той.Освен това като отвори Търговския регистър и погледне колко е оборота за година на спечелилите финансиране читалища, вижда че има такива с 20 хил. лв. годишен оборот, което са твърде малко пари и вероятно са от субсидия. Това означава, че те не правят нищо.

“Начинът на изразходване на този публичен ресурс, с който разполага Министерство на културата е непрозрачен, неясен и както дойде”, коментира той. 
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студен въздух обхваща цялата страна

През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19