44 елемента, вписани в периода 2008-2024 г. в националната Представителна листа на нематериалното културно наследство, са показани в експозицията "Живи човешки съкровища – България" в Зала 2 под купола на Ларгото.
Автори са чл. кор. проф. д. изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и арх. Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН).
Международната организация за наука и култура ЮНЕСКО започна да изгражда Представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство през 2008 година. От България веднага са вписани 5 елемента, първият от които са "Бистришките баби – архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", разказа пред БНР-Радио София д-р Милена Любенова.
Тя обясни, че процедурата за селекция и вписване се провежда всяка четна година.
Обикновено се вписват по 5 елемента. Изключения правят 2016 (10 елемента) и тази, 2024-та (8 елемента).
Д-р Любенова посочи, че живото наследство са тези традиционни знания, умения и практики, които все още са жизнени в локалните общности, които са значими и при тях се осъществява трансмисия между поколенията.
В изложбата могат да се видят фотодокументи и текстове по различните елементи в Листата. Представени са ритуали, занаятчийски практики, пеене, танци и други.
Сред вписаните тази година преобладават различни храни с техния начин на приготвяне (маджун, Кюстендилския зелник и др.).
Експозицията е реализирана с финансовата подкрепа на Министерство на културата. За нея са използвани архивни документи, съхранявани в Националния център за нематериално културно наследство, ИЕФЕМ-БАН. Осъществява с любезното домакинство на Регионалния исторически музей – София и ще може да бъде разгледана до 3 януари 2025 г.
Чуйте разговора на Христина Иванова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...