Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Снимка: Ани Петрова

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред. И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на мненията и убежденията на представителите на политическите сили.

По традиция последното заседание на общинския съвет изобилства от доклади, а по традиция на сегашния мандат общински съветници, размяната на остри реплики и обвинения е задължително за всяка сесия. Вносителите на някои от отлаганите вече на няколко заседания доклади, се надяват, че на утрешното, най-накрая ще бъде взето утвърдително решение.

Но други точки от дневния ред, със сигурност предполагат, че дискусиите ще бъдат продължителни. Като план-сметка по чистота на територията на Столичната община за 2025 г., а предвид и съмненията на опозицията, най-вече в лицето на коалция ГЕРБ-СДС, за това как е организирана работата и взимането на решения в Завода за отпадъци на София през последните седмици, то план-сметката определено ще предизвика напрежение.

Зам.-кметът на СО по направление „Зелена система, екология и земеползване“ Надежда Бобчева подчерта, че за първи път размерът й минава бариерата от 300 млн.лв.

“Това не е чак толкова много, само 6% от приетата за 2024 г. план-сметка, но с цели 27% по-висока от последната приета план-сметка - тази от 2022 г., която продължава да е основният инструмент, с който ние разполагаме, тъй като през 2023 г. и 2024 г. София нямаше приета план-сметка, респективно тази, с която ни се наложи да работим тази година, беше тази от 2022 г.

Няколко са нещата, които сме поставили като акцент. На първо място това е, че планираме да завишим контрола върху фирмите, които се занимават с чистотата на Столичната община.

Планираме да го постигнем по два пътя - чрез автоматизирана системите, която да следи по всякакъв начин - бордови компютри, сензори за измерване теглото на отпадъците, GPS устройства, комуникационни модули и др.,т.е. да следим самата дейност, и другия е че са повишени парите за Столичен инспекторат, за да можем да повишим интересът към тази работа и да създадем условия по-добре колегите от инспектората да вършат своята дейност, посочи още Бобчева.

А по отношение на една от най-обсъжданите мерки, свързани с качеството на въздуха - миенето на улици, зам.-кметът Надежда Бобчева посочи, че е предвидено да се мият улиците регулярно и много по-често с автоцистерни с дюзи, като е планирано да се мие с тях 24 пъти годишно, както и да се мият всички улици 8 пъти годишно. Освен това се планира да се влиза да се мият и вътрешнокварталните улици, наред с тези, по които минава масовият градски транспорт. 

Средствата за озеленяване също са завишени, като освен бюджетът за дирекция „Зелена система“, повишени са и парите за районните администрации, които могат да реализират такива дейности.

И ако някои от докладите ще предизвикат реакции от управляващи и опозиция, пример за отбелязване е, че общинските съветници се обединиха за създаването на Фонд за подкрепа на учащи и изявени деца в областите култура, изкуства, наука и образование, спорт. Тепърва ще се вземе решение как точно ще бъде управляван, методология за класиране на кандидатстващите и самия бюджет на фонда.

На утрешното заседание ще бъде гласувано и предложението да бъде увеличен туристическия данък в София, който не е променян от 13 г.

Чуйте целият репортаж на Златина Василева в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

обновено на 22.05.25 в 12:45

Глаголицата като част от българското културно и национално-историческо наследство

Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..

публикувано на 22.05.25 в 12:41

Кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 11:46