Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев.
Според диригента Владимир Кираджиев е предизвикателство да се направи концерт от опера, главно защото публиката е свикнала да се случва нещо на сцената, да има психологическо развитие на образите и пр., а при концертът това е елиминирано, по простата причина, че няма да участват всички солисти, а някои изпълняват по няколко роли, за да представят достоверно най-доброто от тази опера.
“Това е първата причина ние да се спрем на това концертно изпълнение. Втората причина е, че “Порги и Бес” не е опера, която може да се изпълнява навсякъде. На сцената на Софийска опера и балет, за да се изсвири такова нещо, трябва да се намерят всички действащи лица и хор, които да са тъмнокожи. Така е казал за тази опера Гершуин. Има други опери, в които няма указания.
В “Мадам Бътерфлай” никой не казва, че непременно Чочо сан трябва да бъде от изтока, но Гершуин, когато е написал първата американска официална опера, я е направил с тъмнокожи и за тъмнокожи, и затова навсякъде на сцената по света, който иска да я направи, трябва да я направи с тъмнокожи.
"Порги и Бес" е един от върховете в творчеството на Гершуин, а според някои – най-важният принос на композитора към музиката. Той я написва в края на краткия си живот и в период, в който е най-силно повлиян от джаза. Премиерата е през 1935 г. в Бостън без особен успех. През 50-те години обаче тя става все по-популярна – първоначално в САЩ, а после и в цял свят.
Владимир Кираджиев повече от 30 години живее и работи във Виена. Дирижирал е оркестри като BBC Schottish Symphony, Литовски държавен оркестър, Латвийска национална филхармония, Софийска филхармония и много други.
Чуйте повече в разговора на Ана Попова с маестро Владимир Кираджиев в звуковия файл.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..