"Всичко това дава капка по капка нещо, което с времето с натрупвания се получава. Науката работи с много голямо натрупване“, обясни той.
Петър Теодосиев определи едно от най-големите български достижения за 2024 г., именно разработването на специализирания български генеративен езиков модел на изкуствен интелект BgGPT, създаден от Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
"Науката вече не е само в лаборатория с колбички. Има и такива, но те са малък процент от хората, които се занимават с наука, защото има дори и компютърна химия. На компютъра става много по-бързо резултата, който търсиш“, посочи Петър Теодосиев.
"Изкуственият интелект ще помогне за създаването на различен вид тестове, които вместо да се прилагат на човек, те ще симулират човек и това ще помогне много по-бързо. Това ще е наистина сигурен метод, т.е. всички данни, които ще бъдат различни на различните хора, ще бъдат взети предвид и няма да има нужда да чакаме", добави той.
Петър Теодосиев изтъкна, че в началото на 2025 г. България започва да работи по мащабен проект свързан с водород и водородни технологии, които ще помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия. До най-много 7 години, постиженията в тази сфера могат да направят България лидер в областта на Балканския полуостров, прогнозира той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..