Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Начело са Бургас, Русе и София, на дъното - Силистра и Кърджали

Снимки: transparency.bg

Асоциация "Прозрачност без граници" (АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България.

В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига 3,27 точки – индикатор за устойчиво укрепване на местните институции.

От АПБГ обясняват, че резултатите показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти.

Гражданските организации остават активен участник в процеса, като провеждат наблюдение върху институциите и насърчават въвеждането на добри практики. Въпреки това, прилагането на законите за прозрачност и защита на подателите на сигнали често е формално.

Калин Славов Снимка: БГНЕС

"Индексът на местната система за почтеност е инструмент за оценка, но и фактор за създаване на конкуренция между отделните общини, с цел подобряване на административния капацитет и включването на граждани в управлението. По-добрата прозрачност води до условия самите общини да стават по-атрактивни за инвестиции", подчерта в коментара си пред БНР-Радио София Калин Славов - изпълнителен директор на АПБГ.

Той посочи, че водещи общини са Бургас и Русе, следвани от София. Но "големите общини имат доста ресурси за администрация и ги поставя напред. Малките общини са под свръхнапрежение в рамките на администрацията.


"Индексът има и практическа стойност - трите ключови министерства - на финансите, на икономиката и МРРБ го имат предвид при разпределение на средства заради по-добрата прозрачност на разходите и ефективността от тях", каза още Славов.

Той обърна специално внимание на лесната обмяна на добри практики между общините, която води до много подобрения в управлението.

Пример за това е обсъждането на общинския бюджет, както и профилите на общинските съветници – информация по какви въпроси е активен всеки от тях, в какви комисии участва и т.н. Това е продуктивно и полезно за жителите на съответната община.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18