Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи.
С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта е не само да се стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да се допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.
"Конкурсът е платформа, през която младежи - новите предприемачи, успяват не просто да се преборят за по-добро класиране, а и да намерят съмишленици и партньори, клиенти, както и инвеститори", изтъкна пред БНР-Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ.
Срокът за регистрация не е кратък - до 16 март 2025 г. с цел повече кандидати да се запишат и участват. Изисква се възраст до 30 ненавършени години. При екипите се гледа средната възраст.
Събитията и уебинарите ще започнат още преди крайния срок, за да могат колебаещите да получат увереност и самочувствие за конкурса.
"Сред студентите наблюдаваме желание за започване на социален бизнес – не толкова да направят милиони, а да решат проблеми в посока целите на хилядолетието. Сред основните цели на конкурса е да подпомогнем и популяризираме добри идеи на младите хора. Децата винаги са били предприемчиви. Сега обаче това е по-видимо и по-лесно намират подкрепа", отбеляза още доц. Ялъмов.
По думите му, в регламента са обявени три категории, но обикновено наградите са повече. Освен това, често пъти и ненаградени добри идеи намират свои инвеститори за реализация.
Церемонията по награждаването ще е на 23 април 2025-а.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..