С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово.
Според християнското учение - Божият син Исус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството.
Рождението му е станало преди повече от 2000 години в пещера до малкия град Витлеем.
Рождението на Спасителя на света, едно от най-радостните събития за човечеството, разкрива своя свещен образ в словата на празничния химн, който ще огласи тържествените богослужения в храмовете.
"Днес Дева ражда Свръхестествения и земята поднася пещера на Непристъпния, ангелите с пастирите славословят, а мъдреците със звездата пътешестват, защото заради нас се роди Младенец - Предвечният Бог".
"За мен това е празник на Истината, на Любовта и на Живота, защото сам Господ слиза на земята, за да се пожертва за нас и по този начин да ни даде път към вечността".
Днес Българският патриарх и софийски митрополит Даниил ще отслужи Рождественска света литургия в патриаршеския храм "Свети Александър Невски" в София.
По време на службата ще бъде отправено Патриаршеско и Синодално послание, с което висшите духовници на Българската православна църква ще поздравят вярващите за Рождество Христово.
Празничната служба започва в 9:30 часа и ще се излъчва пряко в ефира на програма "Хоризонт" на БНР.
Празничните богослужения за Рождество Христово започнаха още снощи, когато църквата отслужи празнично бдение.
Стотици миряни се събраха в катедралата "Свети Александър Невски", където патриарх Даниил отслужи първото си тържествено богослужение:
"Нека Рождество Христово бъде началото на дълбока благодатна промяна в начина ни на мислене и живот, в отношенията ни към Бога и към нашите ближни. Нека с жива вяра, с богоподражателно смирение и с искрено покаяние и дела на боголюбие и човеколюбие да направим сърцата си ясни, за да се роди в тях Богомладенеца, господ Исус Христос, да имаме живот в Неговото име", каза в словото си снощи патриарх Даниил,.
Днешните евангелски четива в храмовете също разказват за раждането на Исус Христос.
На днешния светъл празник имен ден имат Христо, Христина, Радослав, Радостин, Божидар, Емил, Емануил.
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..
1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..
След месец интензивна лабораторна работа екипът на Театър-студио 4хС кани публиката на премиерата на “Apparatus” – новият спектакъл на американската хореографка и режисьорка Бека Хобак. “Основните ми впечатления от града са всъщност от театъра и как нещата се случват там и че има едновременно промяна и заедно с това е един порив за продължаване..
"Думи за езика“ на Иля Златанов е книга, която по съдържание и форма е като никоя друга, издавана у нас досега. Изданието събира на едно място описанията, значенията, взаимовръзките на думи, говори, смислови и пунктуационни порядки. Редактор на книгата е Лора Бранева. Пред Радио София тя сподели, че попадайки на "Думи за езика“, първото,..