Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства между съветниците, водеха до напрежение сред тях. Мандат 2023 - 2027 г. на Столичния общински съвет показва широк спектър от политически представителства и може би заради това има постоянни пререкания.
Още при полагането на клетва след местните избори през ноември 2023 г., стана ясно, че в редиците на „Възраждане“ има известно разпускане - един предпочете да стане независим, а няколко месеца по-късно - на историческото заседание от 8 февруари, на което след 3-месечни преговори, срещи и накрая дори партийни разпоредби, бе избран председател, още четирима станаха независими.
Решението им обаче не дойде особено самоинициативно, а „Възраждане“ ги изключи от редиците си, тъй като според председателят на групата в СОС Деян Николов, те са предатели и са се поддали на натиск, за да бъде подкрепен Цветомир Петров от "ПП - ДБ (СС)" начело на местния парламент.
Подкрепата, за когото не дойде никак лесно. Именно след 3 месеца, в които общинските съветници не бяха съгласни с определени кандидатури, други така и не успяха да съберат нужното мнозинство, а накрая изборът бе направен с уговорката, че Петров е временен председател за няколко месеца, за да бъде отпушена работата на администрацията и да бъде гласуван най-вече годишния общински бюджет.
След като бяха избрани и зам.-председатели на общинския съвет, нова спънка се появи при избора на съставите на постоянните комисии към СОС. Оказа се, че управляващата коалиция от "ПП - ДБ (СС)" поема ръководството на едва две комисии и то по въпроси не особено определящи като финанси, икономика и транспорт. Точно тези бяха разпределени между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и независими съветнци.
Особено напрежение породи ставането на Благовест Георгиев независим общински съветник. Той бе изключен от "ПП - ДБ (СС)", слад като в началото на април предизвика катастрофа, която доведе до сериозно обществено недоволство, а сдружение „Ангели на пътя“, което обединява семейства, загубили близките си в пътно-транспортни произшествия, бе активно с протестни акции пред сградата на СО.
Недоволни граждани често посрещаха общинските съветници при влизането им в сградата на ул. „Московска“ 33 през тази година. Организации в защита на животните, които настояват за подобряване на условията в общинските приюти, транспортни проекти, довели до хаос сред пешеходци и водачи на моторни и немоторни превозни средства, бяха част от гражданското недоволство.
Новата реорганизация на движението около НДК бе казус, който стигна до съда, извънредно заседание на транспортната комисия в СОС и искането на оставки - както на кмета на града Васил Терзиев, така и на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов. Те бяха искани и от граждани, живеещи в района на ул.„Опълченска“, които са несъгласни с проекта за реконструкция, който доведе до изсичане на дървета и стесняване на тротоари, което прави изключително опасно преминаването на пешеходци, според протестиращите.
И ако след това управляващата коалиция от "ПП - ДБ (СС)" призна за пропуски в комуникацията с граждани по въпросите, свързани с прокарването на инфраструктурните проекти, то такава не липсваше, или поне се даваше заявка за такава при решаването на проблеми сред работещите в градския транспорт и общинското здравеопазване. След поредица от срещи със синдикални организации и представители на общинската администрация, в крайна сметка се стигна до споразумения за увеличаване на възнагражденията. Изпълнението на сроковете, обаче не бе точно спазено, а обясненията се отправяха с липсата на редовно правителство.
Ситуацията в общинските дружества се оказа особено дискусионна през 2024 г. Ръководствата на шест са с изтекъл мандат - това са „Топлофикация - София ЕАД“, Центърът за градска мобилност, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“ и „Софинвест“. Въпреки заявката на "ПП - ДБ (СС)", че ще се направи нова методология за конкурсите и ще бъдат определени нови, временно изпълняващи длъжността директори, в крайна сметка се стигна до гласуване, което смени ръководствата набързо и то с подкрепата на ГЕРБ-СДС БСП.
Постъпка, която доведе до формулирането на понятието „икономическо мнозинство“, което ПП-ДБ-СС използва за повечето важни решения, които се взимаха през годината и невъзможността да се поставят управленските им планове. Особено интересна бе репликата на кмета на София Васил Терзиев, който направи обобщение на първата година от управлението си, като цитира част от популярна поп фолк песен: "Не сме безгрешни, но сме истински".
Председателят на СОС Цветомир Петров, който през годината се опита да бъде дипломатичен и да тушира напрежението сред общинските съветници, обобщи наскоро случващто се в местния парламент с това, че работата на съвета започна преди девет-десет месеца заради неговата силно фрагментираност и трудностите при избора на председател.
След поредица от извънредни заседания, граждански недоволства и взаимни обвинения през настоящата година, предстои да видим до колко коледните и новогодишни празници, са смирили общинските съветници и 2025 г. покаже по-компорипсна и продуктивна работа.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..
Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене". Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция..