Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Снимка: Златина Петкова
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година.

Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства между съветниците, водеха до напрежение сред тях. Мандат 2023 - 2027 г. на Столичния общински съвет показва широк спектър от политически представителства и може би заради това има постоянни пререкания.

Още при полагането на клетва след местните избори през ноември 2023 г., стана ясно, че в редиците на „Възраждане“ има известно разпускане -  един предпочете да стане независим, а няколко месеца по-късно - на историческото заседание от 8 февруари, на което след 3-месечни преговори, срещи и накрая дори партийни разпоредби, бе избран председател, още четирима станаха независими.

Решението им обаче не дойде особено самоинициативно, а „Възраждане“ ги изключи от редиците си, тъй като според председателят на групата в СОС Деян Николов, те са предатели и са се поддали на натиск, за да бъде подкрепен Цветомир Петров от "ПП - ДБ (СС)" начело на местния парламент.

Подкрепата, за когото не дойде никак лесно. Именно след 3 месеца, в които общинските съветници не бяха съгласни с определени кандидатури, други така и не успяха да съберат нужното мнозинство, а накрая изборът бе направен с уговорката, че Петров е временен председател за няколко месеца, за да бъде отпушена работата на администрацията и да бъде гласуван най-вече годишния общински бюджет.

След като бяха избрани и зам.-председатели на общинския съвет, нова спънка се появи при избора на съставите на постоянните комисии към СОС. Оказа се, че управляващата коалиция от  "ПП - ДБ (СС)" поема ръководството на едва две комисии и то по въпроси не особено определящи като финанси, икономика и транспорт. Точно тези бяха разпределени между  ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и независими съветнци.

Особено напрежение породи ставането на Благовест Георгиев независим общински съветник. Той бе изключен от "ПП - ДБ (СС)", слад като в началото на април предизвика катастрофа, която доведе до сериозно обществено недоволство, а сдружение „Ангели на пътя“, което обединява семейства, загубили близките си в пътно-транспортни произшествия, бе активно с протестни акции пред сградата на СО.

Недоволни граждани често посрещаха общинските съветници при влизането им в сградата на ул. „Московска“ 33 през тази година. Организации в защита на животните, които настояват за подобряване на условията в общинските приюти, транспортни проекти, довели до хаос сред пешеходци и водачи на моторни и немоторни превозни средства, бяха част от гражданското недоволство.

Новата реорганизация на движението около НДК бе казус, който стигна до съда, извънредно заседание на транспортната комисия в СОС и искането на оставки - както на кмета на града Васил Терзиев, така и на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов. Те бяха искани и от граждани, живеещи в района на ул.„Опълченска“, които са несъгласни с проекта за реконструкция, който доведе до изсичане на дървета и стесняване на тротоари, което прави изключително опасно преминаването на пешеходци, според протестиращите. 

И ако след това управляващата коалиция от "ПП - ДБ (СС)" призна за пропуски в комуникацията с граждани по въпросите, свързани с прокарването на инфраструктурните проекти, то такава не липсваше, или поне се даваше заявка за такава при решаването на проблеми сред работещите в градския транспорт и общинското здравеопазване. След поредица от срещи със синдикални организации и представители на общинската администрация, в крайна сметка се стигна до споразумения за увеличаване на възнагражденията. Изпълнението на сроковете, обаче не бе точно спазено, а обясненията се отправяха с липсата на редовно правителство.

Ситуацията в общинските дружества се оказа особено дискусионна през 2024 г. Ръководствата на шест са с изтекъл мандат - това са „Топлофикация - София ЕАД“, Центърът за градска мобилност, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“ и „Софинвест“. Въпреки заявката на "ПП - ДБ (СС)", че ще се направи нова методология за конкурсите и ще бъдат определени нови, временно изпълняващи длъжността директори, в крайна сметка се стигна до гласуване, което смени ръководствата набързо и то с подкрепата на ГЕРБ-СДС БСП.

Постъпка, която доведе до формулирането на понятието „икономическо мнозинство“, което ПП-ДБ-СС използва за повечето важни решения, които се взимаха през годината и невъзможността да се поставят управленските им планове. Особено интересна бе репликата на кмета на София Васил Терзиев, който направи обобщение на първата година от управлението си, като цитира част от популярна поп фолк песен: "Не сме безгрешни, но сме истински".

Председателят на СОС Цветомир Петров, който през годината се опита да бъде дипломатичен и да тушира напрежението сред общинските съветници, обобщи наскоро случващто се в местния парламент с това, че  работата на съвета започна  преди девет-десет месеца заради неговата силно фрагментираност и трудностите при избора на председател. 

След поредица от извънредни заседания, граждански недоволства и взаимни обвинения през настоящата година, предстои да видим до колко коледните и новогодишни празници, са смирили общинските съветници и 2025 г. покаже по-компорипсна и продуктивна работа.

По публикацията работи: Елица Елефтерова- Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18