Светлана Иванова за Салона на Музите 2024:
"Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози.
Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се случи, думите не стигат, самото събиране на артистите - над 40 артисти с над 200 произведения, бе много искрено съприкосновение с публиката.
На върха на айсберга има една непринуденост, но отдолу е огромната натрупаност, всеки колко е изграден, космополитен, изцяло отдаден. Всичко е вибрация. (Слушаме документален запис с Милен Кукошаров)
Росен Захариев бе крайъгълният камък, абсолютно всичко знае и разбира, няма нужда да се говори (слушаме и откъси от негова авторска музика). Премиерата бе с негови произведения за пиано, изсвирени от самия него, тромпетистът, на роял.
Творческа свобода и верижна реакция на взаимно вдъхновение - изложби, танц. Имаме участници от 4 до 84 годишни. Много съм вдъхновена и щастлива със срещите с тези хора. Приятелства от деца, връзки, които никога не са били късани, нови хора. Беше един букет, празненство. След всеки концерт се казваше, че е най-добрият."
Повече за участниците и произведенията, които могат да се видят и чуят само в Салона на Музите - в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..