Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология и мотивация

Ивайло Кунев: Благодарността е ключ към поставянето и постигането на цели

Времето е скъп ресурс, който трябва да инвестираме внимателно

Ивайло Кунев
Снимка: Елисавета Белеганска

Благодарността е път към щастието. А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него.

Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни. Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати.

Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една и съща част на мозъка.

На вододела на 2025-2025 г. това подчерта пред БНР-Радио София Ивайло Кунев, корпоративен обучител с близо 20-годишен опит. Той е автор на специализирани програми за развитие на бизнес компетентности и лидерски умения. Негови са аудиокнигите "Забравените истории на България. 7 урока за лидерство", "Готов ли си да продаваш? 13 съвета за планиране на продажбите" и "НЛП-Комуникационно майсторство". В края на 2020 г. представи своята система STRETCH за баланс в живота.

Ако вие сте от тези 32-37% от хората, които си поставят цели, трябва да знаете как да го правите, за да не си правите лоша услуга като подчините мисълта и въобще живота си за постигането им, отбеляза Кунев.

"При поставена цел, неглижираме много други дейности и части от живота. Затова трябва да си даваме сметка кое ще е ощетено. Ако целта е кариера, например, може да страдат взаимоотношения с близки хора, хоби или други интереси. За да има баланс, трябва целта да е свързана в двойка с това, което "се прецаква". Да разглеждаме решенията си едновременно. Парадигмата, че не могат и двете е погрешна", каза още експертът.

Той даде пример с Дуайт Айзенхауер - 34-ти президент на САЩ и главнокомандващ съюзническите войски по време на Втората световна война, който е успял да напише 27 книги и е баща на 9 деца.

Едни от най-способните и заети хора май са имали време за всичко, вметна Кунев и предложи хората да мислят са времето си като нещо, което могат да инвестират.

Трябва да сме скъперници, да знаем, че няма време за всичко, да мислим за него като ресурс. Освен това е добре да има някаква форма на награда, когато правим нещо добро или хубаво.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40