Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото". Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров.
"Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през следващата ще се стигне до работещо решение, до пробив за излизане от блатото.
Ние обичаме да се капсулираме, но не можем да останем незасегнати от глобалните процеси. Сред предизвикателствата в локален и глобален план остават популизмът, технологичната промяна, климатичните проблеми, войните.
Едно от малко от нещата, които могат да се променят отвътре, е излизането от кризата на лидерство. Това си е въпрос на домашна работа", подчерта Сидеров.
По думите му, 4 години след протестите, пълни с надежди и емоции, основателно можем да очакваме разрешение на кризата.
"Промяна ще има, въпросът е в каква посока!"
Имаше достатъчно знаци, че демократите не водят добра кампания, подцениха степента на недоволството сред хората от пандемията насам. Смяната на Джо Байдън с Камала Харис беше твърде късна. Така че победата на Тръмп на президентските избори не бива да изненадва никого, смята политологът.
"Смятам, че властта има дисциплиниращ ефект дори и на най-големите радикали. Следващият президент на САЩ ще държи в ръцете си всички лостове на властта. За разлика от първия му мандат, сега ще е по-опитен. Ще има възможност за всеобхватни промени в зависимост как си представя Щатите и света.
Можем да очакваме Тръмп да бъде радикален по някои от областите, в които вижда несправедливост.
Ситуацията в Близкия Изток е сложна и по-трудна за предвиждане. Относно войната в Украйна лостовете за влияние са видими. Не знам дали Тръмп ще бъде справедлив спрямо украинците, но със сигурност това ще бъде първостепенна задача пред администрацията му", допълни Явор Сидеров.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..