Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С празника Сурва започва календарната нова година

Снимка: Пламен Христов

Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година.

Според нашата традиционна българска култура, кадените вечери в този период на годината, са три - първата е на Бъдни вечер или на Игнажден, а втората е в навечерието на Васильовден, а третата е в навечерието на Йордановден, посочва етнологът д-р Анелия Овнарска-Милушева.

Характерното за този празник е, че повтаря традициите от Бъдни вечер, но с присъствието на месото, защото задължително на трапезата се слага от прасето, заклано за Коледа или направена пача - характерно ястие за нашата традиция.

Народната ни традиция свързва празника Сурва с отбелязването на паметта на Св. Василий Велики. Смята се, че сурвакането е продължение на коледарските благословии.

На Васильовден тръгват сурвакарчета - днес вече и момченца, и момиченца, но в миналото обредната роля да благославят и благопожелават е преди всичко на момчетата, но това във времето се е променило.

Сурвакането е много важен момент от първия ден на календарната година. Сурвакарчетата тръгват от врата на врата и са посрещани като скъпи гости. Те сурвакат всички от дома, като започват от най-възрастния и имат речитативна магия, която е благословия или т.нар. блажанка - “Сурва весела година … ” и наричат за здраве, берекет.

Сурвакницата, с която благославят сурвакарчетата, е задължително от дрян - здраво и жилаво дърво, което символизира здравето и дълголетието. “Аз обичам да я срявнявам с вълшебна пръчка, защото сурвачката е тази, която донася здравето. Тя трябва да е украсена по специален начин задължително с вълнен конец, дори и да има червено и бяло, защото поверието е, че болестите се оплитат във вълната, а идеята на тази вълшебна пръчица е да хване болестта, да я улови и да донесе здраве на хората. Украсява се и с пуканки и с малки кравайчета, със сребърни монети. Тя е специален елемент от празника”, разказва етнологът.

По думите ѝ, след празника сурвачката не бива да се оставя за следващата година, а да се пусне във вода или да се постави в градината, за да може птиците да изкърват пуканките и кравайчетата. 

Чуйте повече за народните традиции, свързани с празника в звуковия файл.          



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24