Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики

Св. Василий, стенопис в църквата „Богородица Перивлепта“ в Охрид
Снимка: Wikipedia

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство.

При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности. По-късно Василий и неговият по-малък брат Григорий учат в Кесария.

В това училище Свети Василий се запознава с Григорий Богослов - негов приятел и съидейник. След това младият Василий продължава своето обучение в Атина, където учи с бъдещия император Юлиан Апостат.

Негови учители са прочутите за времето си лектори Химерий и Прохерезий. След като завършва своето обучение Свети Василий Велики се установява близо до град Неокесария при река Ирис. Там той създава скромно монашеско общежитие.

Малко след това към него се присъединява и неговият верен приятел и сподвижник Григорий Богослов. В този манастир те създават своя правилник на монашеския живот, който векове наред е използван в православната църква.

Свети Василий си остава един от най-видните апологети на източната църква.

На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Бобчева: Зелените площи са повече от 52% от територията на София

В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..

публикувано на 18.02.25 в 16:39

В стабилно състояние е медицинската сестра, ранена при ПТП с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 14:58

Не са лъскави, а нашарени и мръсни: Новите софийски асансьори – като старите!

Техник от фирма, която поддържа асансьори в столичния ж.к. "Младост", споделя във Facebook снимки на съоръженията, които се налага често да поправя. От фотосите му ясно се вижда как вследствие на вандализъм състоянието на асансьорите е повече от неугледно - напръскани със спрей, надраскани, а шахтите - пълни с всякакви боклуци. Авторът на..

публикувано на 18.02.25 в 13:06

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп край Елин Пелин

Мъж е настанен в столична болница, след като вчера сутринта е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин.  Това съобщиха от ОД на МВР – София. Той е със спукан в основата череп. Служители на реда са извършили оглед на мястото.

публикувано на 18.02.25 в 11:55

На терен в София са работили 157 снегорина през изминалата нощ

През изминалата нощ на терен в София са били  157 снегорина. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите “Витоша”, “Слатина“, “Панчарево“, “Илинден“, “Овча купел“ и “Слатина“. Разпръскване на смеси против заледяване на улици от обществена значимост и вътрешно-квартални улици са..

публикувано на 18.02.25 в 09:54

Откриха първата детска градина в столичното с. Мировяне

Откриха първата детска градина в с. Мировяне в столичния район “Нови Искър”. Тя е за 4 групи – три градински и една яслена. Разполага с просторни и светли занимални и спални помещения, кухненски блок, просторен двор и безопасни детски площадки. "Поехме ангажимент да осигурим място за всяко дете в детска градина и днес сме една крачка по-близо", каза..

публикувано на 18.02.25 в 09:37

Започнаха честванията за 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП),..

публикувано на 18.02.25 в 09:02